| FuckTheSystem01 a întrebat:

Hei TPU.am o problema mi s-a furat telefonul acum aproximativ o luna,eram in curtea scolii la un careu, si intre timp a intrat cineva in clasa si mi-a furat telefonul din ghiozdanstraight face straight face ne-am uitat si pe camere...mutasera camerele retardatiisad exista ceva site-uri cu care l-as putea localiza de una singura? precizez ca aveam o cartela la Vodafone dar nu la abonament, am cutia telefonului si codul Imei. politia nu face nimicoh go on help me

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Ti-am zis, suna la operatori si intreaba. Poti sa intrebi si la o reprezentanta sau direct la politie, depinde care ti-e mai la indemina.

21 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Despre ce telefon discutam? Suna la Vodafone si la ceilalti operatori ca sa blocheze IMEI-ul in retelele lor. Macar daca nu il recuperezi, nici aia de l-au furat sa nu il poata folosi. Cu politia... mai greu.

| FuckTheSystem01 explică (pentru KodrutZ):

Sony xperia P,au aruncat cartela degeaba, eu as fi frum sa fac cumva sa blochez telefonul de la distanta si sa-i apara pe ecran telefon furat si sa sune la un numar ceva pus de mine, la iphone-uri asa stiu ca se poate face, am o prietena care a facut asa si l-a gasit, ar avea I-phone

| KodrutZ a răspuns (pentru FuckTheSystem01):

IMEI-ul e codul unic al telefonului. Ca MAC-ul unei placi de retea. Ai blocat IMEI-ul, pot sa bage ce cartela vor in el. Nu are treaba cu cartela imei-ul.

| FuckTheSystem01 explică (pentru KodrutZ):

Sii..nu se poate deloc sa il blochez? sa nu poata umbla ei pe el?

| KodrutZ a răspuns (pentru FuckTheSystem01):

Cum ziceam, asta o fac operatorii de telefonie mobila. Din pacate cred ca trebuie' sa ii impulsioneze un pic si politia. Ia si suna la Orange sau la Cosmo/Voda si intreaba-i de treaba asta.

| FuckTheSystem01 explică (pentru KodrutZ):

A trecut o luna...nustiu ce sa fca..telefonul era la abonament la cosmote dar apoi am pus cartela de Vodafone.

| KodrutZ a răspuns (pentru FuckTheSystem01):

Ti-am zis, suna la operatori si intreaba. Poti sa intrebi si la o reprezentanta sau direct la politie, depinde care ti-e mai la indemina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai anuntat deja politia cu numarul de IMEI, sau ai "auzit" tu ca nu face nimic? Anunta Vodafone sa blocheze cartela si telefonul (tot cu IMEI). Pentru asta trebuie sa ai dovada ca e telefonul tau. Presupun ca mai ai factura.

| FuckTheSystem01 explică (pentru anonim_4396):

Da,a m factura acasa cutia tot tot, am anuntat politia de acum o luna, le-am at codul scris pe o foaie -_- dar am inteles ca e mai complicat cu codul imei si nu fac asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru FuckTheSystem01):

Nu e deloc complicat. Dar sint cam delasatori in functie de localitate. Mergi la Vodafone sa-l blocheze.

| FuckTheSystem01 explică (pentru anonim_4396):

Au aruncat cartela, nu era oricum la abonament iar telefonul a fost cumparat la abonament dar eu am pus cartela de Vodafone in el.

| FuckTheSystem01 explică (pentru anonim_4396):

Am mai auzit ca trebuie niste bani cam multi pentru treaba cu imei-ul-_- si mama nu-mi mai da niiun ban dupa faza asta telefonul a costat 20 de milioane

| anonim_4396 a răspuns (pentru FuckTheSystem01):

Nu conteaza ce cartela ai avut. Importanta este factura. Si IMEI-ul pentru blocare. Nu am auzit sa platesti pentru blocare. Daca abonamentul era activ, trebuie numaidecit blocat. Altfel, platesti, nu gluma.
Dar, iata ca spun si eu ca si ceilalti: ce cauti la scoala cu un telefon asa de scump?

| FuckTheSystem01 explică (pentru anonim_4396):

-_- mda

| pirla a răspuns:

Daca ai GPS la telefon cauta aplicatii pe google play sau app store ca sa iti localizezi telefonul. Sper ca te-am ajutat.

| FuckTheSystem01 explică (pentru pirla):

Era Sony xperia P 16gb

| FuckTheSystem01 explică (pentru pirla):

Ce aplicatii? cum ar fi? am avut multe conturi google..pe acel telefon

| pirla a răspuns (pentru FuckTheSystem01):

Era o aplicatie pe care o folosea o fosta colega ca sa-si urmareasca iubitul.Scuze nu mai pot lua legatura cu acea colega fiindca e in Londra de 2 ani.

| FuckTheSystem01 explică (pentru pirla):

Ce chestielaughing

| FuckTheSystem01 explică:

Cum sa blocheze imei ul daca nu mai am cartela de Vodafone? imei ul il stiu

| xStixx a răspuns:

Mda.s-a cam dus telefonul tău...sad
No. dacă îţi cumperi Iphone 5, 64 GB şi te duci la şcoală să te lauzi cu el, cred şi eu că ţi l-a luat.
Şi..de ce l-ai lăsat în ghiozdan? Sau îl dădeai unui prieten bun să aibă grijă de el.

| FuckTheSystem01 explică (pentru xStixx):

De fraiera ......am auzit cazur in care altii si l-au gasit dupa 7 luni sau 8