| jeoytrp a întrebat:

HEI TPU! am o urgenta, cum deblochez un HTC evo 4g din america? dati mi voie sa va explic situatia, e un tel adus din america, ce a functionat perfect ( e android) pana cand cineva a tot introdus parola de deblocare a ecranului, sau cum sa i zic, de prea multe ori, si acum la telefon ii apare : too many pattern attempts! invalid username or password. si mai jos apare sa introduc un mail si o parola. CE E DE FACUT? DAU FUNDA JUR.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU le-ai apăsat cum trebuie!

Mai încearcă combinaţia de taste...

TRADUCERE ( http://www.thefullsignal.com/htc/htc-evo-4g/5240/how-hard-reset-htc-evo-4g ) :
1. Opriți alimentarea ( închizi telefonul ). Dacă HTC EVO 4G este "înghețat"/blocat, scoateți bateria și apoi reintroduceți-o.
2. Apăsaţi butonul Volum Jos ( şi îl ţi apăsat ).
3. Apăsați și eliberați butonul de alimentare ( Power button ).
4. O să apară un meniu cu opţiunile : Fastbook, Recovery, Clear Storage şi Simlock.
5. Selectați Clear Storage apăsând butonul Volum Jos.
6. Apăsați și eliberați butonul de alimentare ( Power button ).
7. Acum, pur și simplu, confirmi decizia : Volume Sus/Up pentru DA și Volum Jos/Down pentru NU.

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi folosi metoda EXPLICATĂ la pct. 5 de la linkul următor ( pentru a face "factory reset" ) :
http://gsmro.ro/2012/07/02/schimbare-modelparola-pe-android/

Sau, poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset" cu metodele explicate la linkul :
http://www.hard-reset.com/htc-evo-4g-hard-reset.html

http://www.thefullsignal.com/htc/htc-evo-4g/5240/how-hard-reset-htc-evo-4g

http://support.sprint.com/......601-151259

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Sau, duci telefonul la un Service.

Toate cele bune.

| jeoytrp explică (pentru bursuc001):

Am incercat de 100 de ori, dar nu inteleg de ce nu imi apare acel meniu?, apas cele doua butoane si nu imi apare nimic, iar pana la urma le las si mi se aprinde tot ca inainte, alte idei?

| jeoytrp explică (pentru bursuc001):

Hei mersi de ajutor, uite am incercat exact asa cum zici, dar nu imi apare acel meniu, ci cand fac procedura nu imi apare nimic, si cand las butoanele se aprinde normal, oare de ce?

| bursuc001 a răspuns (pentru jeoytrp):

În acest caz, este posibil ca softul telefonului să fi fost "personalizat" de firma ( care-l comercializa ) din America - cum se procedează cu telefoanele personalizate pentru Orange/Vodafone...

Singura soluţie este să-l duci în Service pentru resoftare!

Toate cele bune.

| jeoytrp explică (pentru bursuc001):

Hei. va multumesc tuturora, am reusit intr-un final sa il rezolv si imi merge telu. mersi inca odata. all the bests

| bursuc001 a răspuns (pentru jeoytrp):

Cu plăcere!

Bine că s-a rezolvat happy

O zi frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru jeoytrp):

NU le-ai apăsat cum trebuie!

Mai încearcă combinaţia de taste...

TRADUCERE ( http://www.thefullsignal.com/htc/htc-evo-4g/5240/how-hard-reset-htc-evo-4g ) :
1. Opriți alimentarea ( închizi telefonul ). Dacă HTC EVO 4G este "înghețat"/blocat, scoateți bateria și apoi reintroduceți-o.
2. Apăsaţi butonul Volum Jos ( şi îl ţi apăsat ).
3. Apăsați și eliberați butonul de alimentare ( Power button ).
4. O să apară un meniu cu opţiunile : Fastbook, Recovery, Clear Storage şi Simlock.
5. Selectați Clear Storage apăsând butonul Volum Jos.
6. Apăsați și eliberați butonul de alimentare ( Power button ).
7. Acum, pur și simplu, confirmi decizia : Volume Sus/Up pentru DA și Volum Jos/Down pentru NU.

| karishaa a răspuns:

Mi-am facut-o si eu. e simplu. trebuie reformatat. http://www.youtube.com/watch?v=qsFDkYQ0S8c
cred ca asta te va ajuta. nu te mai impacienta, nu e mare lucru de facut :)

| jeoytrp explică (pentru karishaa):

Salut. mersi de ajutor, am incercat dar nu imi apare acel maniu ca si in video, si habar nu am de ce, eu ma gandesc ca din cauza ca e din america telu, ce zici?

| karishaa a răspuns (pentru jeoytrp):

Nu cred ca tara de origine conteaza odata ce marca e aceeasi. orienteaza-te. nici mie nu mi-au aparut cuvintele la fel.