| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU... am un Nokia 100 si i-am pus cod de blocare taste acum ceva timp. Problema e ca l-am uitat si nu merge sa-l deschid fara sa trec codul de deblocare taste orice cartela bag.L-am dus la un service si mi-au spus ca nu au cablu de date pentru el. Alte solutii aveti, dau funda happy. Fara raspunsuri stupide gen "arunca-l la gunoi".

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset" cu metodele explicate la linkul :

" How to Hard Reset Nokia?
Simply press and hold this (* + 3 + call and Power on). Remember, your battery level atleast 50%. Some of Nokia models just remove battery and wait 5min and then insert it again." - SURSA http://mobileservu.blogspot.ro/2012/11/all-nokia-reset-and-hard-reset.html

http://12waystomakemoney.blogspot.ro/2012_01_01_archive.html

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Sau, poţi încerca să introduci "default code", care este 1234 ( sau 12345 ).

Dacă nici aşa nu merge, poţi încerca să introduci MasterCode, pe care-l poţi afla după IMEI ( introducând-ul în colţul dreapta sus al paginii următoare ) sau folosind metoda din secţiunea "Resetare parola telefon" - vezi linkul :
http://nokia-tuning.blogspot.ro/

Sau, duci telefonul la alt Service.

Toate cele bune.

| AlissonPadalecki a răspuns (pentru bursuc001):

Nu merge cu niciuna dintre variantele zise de tine sad. Nu cred ca mai are rost sa-l duc la un alt service pentru ca mi-ar luat cat nu am dat pe el laughing. Asta e, invatare de minte sa nu mai pun coduri aiurea big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru AlissonPadalecki):

Altă variantă NU mai este decât resoftarea...

De acord cu tine - NU merită "investiţia"!

Iar dacă pui un cod la ceva, atunci să-ţi NOTEZI codul într-o agendă/carneţel ( ori folder pe Pc )...

O zi frumoasă.

| AlissonPadalecki a răspuns (pentru bursuc001):

Mersi inca odata, faptul este consumat, din greseli invat laughing

| bursuc001 a răspuns (pentru AlissonPadalecki):

Cu plăcere!
DA, mai învăţăm şi din greşeli...

Toate cele bune.