| Edy_Macinca_1999 a întrebat:

Care este faza cu conturile icloud? Adica sa zicem ca imi cumpar un iphone 7 plus( daca, conteaza) trebuie sa-mi fac neaparat cont icloud? Adica imi puteti da cateva informatii despre acest cont? Si cum sa fac sa nu mi se blocheze telefonul in icloud? Se poate debloca?

Răspuns Câştigător
| LifecycleX a răspuns:

Hai sa-ti zic. Orice iPhone cumparat de nou iti ofera posibilitatea de a creea 3 conturi iCloud. Mai mult ca sigur daca iei unul la mana a doua nu mai poti creea niciun cont pe el pentru ca e posibil ca cele 3 conturi valabile pentru fiecare device mobil Apple sa fi fost deja facute. Daca ai mai avut vreun cont dinainte poti sa il bagi fara probleme pe telefonul respectiv luat la mana a doua. Iar daca nu ai niciun cont atunci ai nevoie de un Mac sau Macbook sa ti-l creezi.
Ce iti ofera contul sau la ce te ajuta? In contul de iCloud se sincronizeaza datele (precum contactele), pozele, filmarile etc. Acest cont iCloud te mai ajuta sa pastrezi siguranta telefonului. In caz ca tu ai pierdut telefonul poti intra pe un PC (preferabil) pe site-ul celor de la Apple, te loghezi cu contul si poti vedea locatia telefonului sau il poti bloca sau ii poti sterge datele. In cazul in care l-ai blocat, doar cine stie contul il poate debloca. Atunci cand e blocat doar asta iti cere : contul. Nu poti face nimic pe el.
Cand cumperi un iPhone la mana a doua, din punct de vedere Software asta e prima chestie care trebuie urmarita. Telefonul nu trebuie sa aiba cont iCloud in el. Fie el si neblocat sau functional sau cum o fi, trebuie sa fie fara cont. Altfel te poti trezi cu surprize.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic happy
O zi buna!

| RaduMihaiRadu a răspuns (pentru LifecycleX):

Compet de acord cu tine

4 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Cloudul e un serviciu unde poti sa iti stochezi pozele si alte date. Si se bloacheaza doar daca cumperi un telefon sh iar fostul proprietar nu a sters telefonul din lista de dispozitive asociate acelui cont.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Nu aș recomanda, mai bine să ții pozele și filmările în telefon, nu să le încarci în serverul lor. Poate pățești și tu ca în filmul Sex Tape. Deci uită-te la film să te convingi care-i treaba asta cu iCloud.

| Solo_Denys_1995 a răspuns:

Da
trebuie sa ai unu dar nu e recomandat