| Drxx_Alexandru_1999 a întrebat:

Hei TPU vreau sa îmi cumpăr un iphone 6 și nu am înțeles partea cu blocat în icloud îmi ziceți ce înseamnă? Dau funda!

4 răspunsuri:
| BroSafarii a răspuns:

Salut, banuiesc ca este acel blocaj al iphonului 6 prin amprenta, deci daca iti pui amprenta ta pentru " parola de acces a telefonului ", doar cu amprenta ta, se poate debloca si naviga! Deci este imposibil ca cineva sa iti deschida telefonul cu amprenta lui, si doar la iphone 6 merge chestia asta din cate am inteles. Succes, urmareste tutoriale pe ytb, cum sa o setezi, sper ca am fost de ajutor, nici eu nu am inteles ce inseamna icloud, doar banuiesc. Daca este bine ce zic, sper ca merit funda. Noroc!

| suntserios a răspuns (pentru BroSafarii):

Banuiesti prost.

icloud este un serviciul de cloud oferit de cei de la Apple, care are rolul de a scincroniza mai multe dispozitive Apple si de oferi spatiu de stocare. Un device conectat la acest serviciu poate fi blocat si nu mai opate fi folosit pana nu se introduce parola contului.

Cand un iphone este blocat in icloud cel mai probabil este furat, in 90% din cazuri de asta se blocheaza, si nu mai poate fi deblocat

| robyyy11 a răspuns:

ICLOUD reprezinta un program de blocare protejat de un cont, acest cont il stie doar proprietarul, nu ai cum sa il stii, il poti debloca chiar daca are icloud dar numai un specialist in domeniu poate stii, si ma refer la cel mai bun specialist.

| WvW05 a răspuns:

Nu stiu cum ti-a venit aceasta miraculos de proasta idee, oricat m-as fi gandit nu as fi putut să zic asa porcarie. Deci e cel mai simplu lucru, si doar prin literele din care e format poti stii ce inseamna! iCloud: i - de la iPhone, literă folosita mereu de Apple, și cloudcloud stocare, logic! Serviciul de stocare Apple! Iar chestia aia cum ca "numai iPhone are asta cu deblocare prin amprenta", nu știu cum ai inventat-o. Mai e Samsung, HTC, LG, etc. Răspuns de toata jena.