| sabinamaria656 a întrebat:

Heii! Am o nelamurire, am un telefon Orange Nivo care functioneaza foarte bine, dar nu are prea multa memorie interna. Mi-am cumarat un card SD de 8 GB si l-an introdus in telefon, dar si acum cand imi downloadez aplicatii si jocuri, sunt bagate in memoria interna si nu in cea externa. Am incercat o gramada de metode sa fac sa fie bagate in memoria externa, pe cardul SD dar nu functioneaza. Una dintre prietenele mele are acelasi telefon si ei nu i s-a intamplat asa ceva...Ce trebuie sa fac? *Dau funda*

6 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Ai formatat cardul? Daca nu formateaza-l ca sa fie recunoscut de device/telefon. Apoi alegi unde sa fie salvate jocurile/aplicatiile/etc

| sabinamaria656 explică (pentru stlucian):

Pai asta e problema, adica telefonul recunoaste cardul dar nu pot sa trec jocurile si aplicatiile pe cardul SD.

| stlucian a răspuns (pentru sabinamaria656):

In alt telefon il vede?

| sabinamaria656 explică (pentru stlucian):

Nu stiu, dar nu asta e problema...Adica eu l-am introdus si am incercat sa gasesc cum sa mut un joc din memoria interna pe cardul SD si nu a gasit, si nu am mai cautat pentru ca imi era frica sa nu stric ceva...

| stlucian a răspuns (pentru sabinamaria656):

Ei, de ce nu specifici :D vezi aici:

https://www.orange.ro/......lizare.pdf

pagina 207

| raikidd a răspuns:

Trebuie sa iti partitionezi cardul sd si sa ii pui o aplicatie ca app2sd sau fire kernel cu swap all, ai nevoie de root.