| mihela94 a întrebat:

De 2 luni am tot vorbit la telefon cu o persoana draga din Anglia fara nicio problema pe numarul sau de Romania. De 3 zile eu nu o mai pot suna deloc, de cate ori o sun imi da linie ocupata. In schimb ea ma poate suna sau da mesaje. Am incercat sa o sun de pe alt numar si merge. Mentionez ca nu se pune problema de minute sau roaming. Am sunat la Orange, au verificat ambele numere nu e nicio problema si mi-au sugerat sa schimb cartela ca poate fi magnetizata. Eu de sunat pot suna pe oricine in afara de numarul ala. Cum poate fi magnetizata doar pentru un singur numar?! A mai trecut cineva prin situatia asta, cum s-a rezolvat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca persoana despre care ne spui probabil si-a instalat in telefon o aplicatie de respingere a apelurilor si te-a adaugat din greseala in lista sa neagra. Sau poate a activat chiar setarea telefonului, multe telefoane vin cu aceasta functie instalata.

Daca este vorba despre telefon Android, atunci spune-i persoanei sa mearga in setari / apel / respingere apel si sa verifice daca are activa functia si/sau daca te-a adaugat in lista neagra. De asemenea, sa verifice ce aplicatii instalate are in telefon. O aplicatia gen Blacklist poate face astfel de lucruri.

Daca este vorba de Iphone, cu indrumari in setari pentru astfel de sistem de operare nu te pot ajuta mai mult.
Noroc.

| mihela94 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns, ai avut dreptate, m-a blocat din greseala

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai mult ca sigur ca ai fost adugata pe lista neagra (bleck list) din greseala sau voit. Vorbeste cu persoana respectiva de pe alta cartela si lamureste-te.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Suna ciudat dar asa se intampla.Am schimbat cartela dar am pastrat numarul. Daca o vei schimba, vei putea vorbi din nou cu acea persoana.

| andrefrancais a răspuns:

Reseteaza telefonul.