| gornistu a întrebat:

Hello TPU. Vreau sa cumpăr un telefon. As prefera sa aiba următoarele caracteristici: preț până la 1200/1300 de lei; memorie interna/memorie ram 64/4 gb; display sub 6 inch; bateria sa tina minim o zi cu utilizare intensa; foto/video decent, fără pretenții, dar telefonul sa fie bun pentru gaming; fabricație 2018/2019. În prezent am un galaxy s3 neo. A fost bun la vremea lui dar i-a cam trecuthappy Ştiu ca piața e suprasaturata de n modele la toate preturile dar as vrea opinia unora care vorbesc din experiența, deținând telefonul de ceva timp. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Sub 6 inch nu prea sunt cu ceea ce vrei.
Potent, fluid in jocuri, baterie de 4000, stocare 128gb, ram 6 gb, camera decentă plus că ai posibilitatea să instalezi gcam de la pixel fără root... Pocophone f1.
Însă display e ceva peste 6 inch.
Prețul unui astfel de telefon e 295 €.
Dacă vrei display sub 6 mergi la procesor mai slab și baterie mai mică. Automat la probleme în gaming.
Baftă. Ce nu îți recomand sunt castanele de la Samsung. În mai puțin de 18 luni o să îți meargă tip "căruță" plus că procesorul lor, exynos e departe de un Snapdragon în randament.
Ultimul Samsung ce am avut în casă a fost un Galaxy s3 black edition de 64 gb. A fost rege la timpul lui. Cu toate acestea a murit subit. După doi ani. De atunci nu am mai cumpărat Samsung.
Acum am un Pocophone f1, un xiaomi mi a1, un xiaomi mi a2 și un one plus 5t. Toate chinezării cum le numesc fraierii ce nu au dezmontat telefoane și nu au habar cum sunt lucrate.
Aceste telefoane se actualizează frecvent, updates, și nu dau probleme.

20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

NU iți lua chinezării și cu atât mai mult de pe site-uri nededicate

ia Samsung, la banii indicați uite aici:

https://www.emag.ro/......DZPWDZBBM/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sierra1):

Da, da, eMag e al draq de dedicat! Vad ca insisti in a demonstra cit de nevertebrata esti!
gornistule, uite aici o comparatie side-by-side intre spanacul ala din plastic "de firma" al lui si niste "chinezarii": https://www.pcgarage.ro/compara/1703820,1819188,1889630,1929750

| sierra1 a răspuns:

Repet dar decizia și banii îți aparțin: nu lua chinezării.

Jegoșii ce au astfel de jeguri le vor lăuda astfel incât să ia țeapă și altii

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Samsung A50 1300 lei. 128 Gb memorie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu mai bine sari direct in categoria telefoane de top din 2018? Ia uite unul imbatabil in pretul asta: https://www.pcgarage.ro/......era-black/
Si pentru inca 1% reducere ai voucherul 92WQ7UMX

| gornistu explică (pentru GabiDumitrescu):

E destul de mare. Îl deții? De cât timp?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru gornistu):

Eu am un Mi A1 de la lansare. No problem. Mi 8 e flagship, cotat foarte bine, gasesti pe net si dezasamblari sa vezi ce frumos e construit si cit de usor poate fi reparat/se poate schimba ceva in viitor daca e cazul. Mai usor ca la "super-firma" Samsung, asta e clar - si nu o spun eu, o spun site-urile de specialitate. Vezi aici:
https://www.myfixguide.com/xiaomi-mi-8-teardown/
Si aici un long-term review: https://www.youtube.com/watch?v=FDSD691cRZo

| Buii a răspuns:

Huawei mate 20 lite.
Am avut eu din octombrie anul trecut pana acum o luna și crede-mă ca încă era perfect când l-am dat. Și a fost și foarte foarte folosit

| gornistu explică:

Oameni buni nu va certați ca nu are rost. Și nu m-ați înțeles. Nu vreau link-uri și comparații, vreau un răspuns doar din experiența personala.

| sierra1 a răspuns (pentru gornistu):

Amical: decizia și banii îți aparțin, nu lua chinezării, link-ul (dacă ești alergic la el) te duce la un tel excelent in condițiile tale

| gornistu explică (pentru sierra1):

Da știu modelul și îmi place, dacă ar fi pana în 5.8 închiriat ar fi ideal.

| gornistu explică (pentru gornistu):

5.8 inch (autocorectorul ăsta.)

| sierra1 a răspuns (pentru gornistu):

6.4"

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru gornistu):

Vad ca nici tu nu intelegi absolut nimic. Daca eu am un telefon fara probleme, asta nu inseamna ca e bun, ci poate ca doar eu am fost norocos. Uite, am un laptop de vreo 10 ani care se intampla sa fie probabil cel mai mizerabil pe care l-a facut Asus vreodata. Geme netul de probleme raportate la el. Asta inseamna ca ar trebui sa il cumperi fiindca eu nu am avut probleme, sau sa fii baiat destept si sa vezi contextul general? Un prieten de-al meu care a fost manager zonal la Huawei (cam un sfert din Romania plus R. Moldova) si-a cumparat de curand Mi 8 pentru uzul personal, asta dupa ce a avut ca telefoane de serviciu numai scule de top Huawei, pana pe la Mate 20 Pro daca nu ma insel. Il are de vreo 5 luni si e foarte multumit de el.
@username5: M-am jucat CSR2, Shadow Fight, Real Racing pe al meu - Mi A1, deci mult mai spanac ca un Mi 8 - de doi ani incoace aproape zilnic. In multe zile cel putin o ora - o ora jumatate. No problem.
@Salontanul: Vezi te rog comparatia la care i-am dat link inainte sa recomanzi din nou bucata aia de plastic pe care scrie Samsung.

| gornistu explică:

Deci e timpul sa tragem o concluzie. Va mulțumesc celor care va-ți făcut timp sa îmi răspundeți. Ce nu prea îmi place e patima cu care se discuta. E absolut ok dacă unuia îi place Samsung, altuia iphone și altuia xiaomi. Asta înseamnă diversitate, nu trebuie sa ne jignim pentru asa ceva. Așadar... Nu sunt alergic la linkuri (de unde ideea?laughing ) doar voiam, pe lângă sutele de review-uri scrise (sau filmate) și opinia unora care dețin de ceva timp modelul pe care, poate, mi-l recomanda, putand sa imi spuna mai exact detaliile care mă interesează. Pana recent nu aveam încredere decât în Samsung (iphone nu mi-a plăcut niciodată, probabil din cauza butonului home mare și rotund.) Recent am început sa caut și modele Huawei, dar afland despre problemele sino-americane am renunțat. Pe de alta parte la Samsung probabil dai un sfert din preț doar pentru brand. În plus un ecran odată fisurat nu mai merge ioc, trebuie înlocuit la preț mare cum i s-a întâmplat unei rude cu un a5, deci alți bani alta distracție. După tot ce mi-ați spus și după ce am mai citit/vizionat review-uri cred ca o sa mă opresc la pocophone f2 sau la mi8, dar mai probabil la primul chiar dacă costa puțin mai mult. (Acuma poate unii fani Samsung vor sari "bai jegule jegos care iei jeguri jegoase" iar unii apărători xiaomi vor riposta "lăsați omu în pace mai nevertebratilor" treaba lor, eu nu mă bag hi hi hi.)

| gornistu explică (pentru gornistu):

*pocophone f1

| gornistu explică (pentru gornistu):

*Pocophone f1

| username5 a răspuns:

In general telefoanele nu prea sunt facute pentru jocuri, distrugi bateria si telefonul cu totul

| Enigmatic04 a răspuns:

IPhone 6 / Samsung Galaxy A10 / Samsung Galaxy A50 / Huawei P20 Lite

| sierra1 a răspuns (pentru Enigmatic04):

IPhone 6 - cam bătrânuț, are deja cinci ani