| curioasa210 a întrebat:

Hey! Am un telefon, Samsung galaxy a5 2016.
Am instalat pe el Facebook,Messenger,WhatsApp,Facemoji keyboard, snapchat, Youtube si clean master. Spatiu in telefon mai am doar 10%. Am descarcat poze, am sters din melodii (mai am doar 10 melodii). Curatari fac zilnic.
Si totusi imi arata memorie plina. Ce sa mai sterg? Tin sa precizez ca am nevoie de toate aplicatiile. Stiu poate suna ciudat dar asa este. Melodiile le ador si nu vreau sa le sterg. Pozele le-am transferat in laptop.
Ajutati-ma va rog! Sa scap de chestia aceea cu,, memorie plina". Sa fac sa mai am macar 20 %.

20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Intră pe manager de aplicații (din settings) alegi pe rând aplicații consumatoare de resurse și ai posibilitatea să:
- dezinstalezi actualizări
- golesti mem cache
- muți app pe card
- din gestionare stocare alegi eliberează spatiu

PS - nu schimba telefonul! Ai un telefon "adevărat" după cum spunea careva de pe aici

| gelu1970 a răspuns:

Iți cumperi un telefon adevarat care sa aiba suficienta memorie interna.

| LPCTSTR a răspuns (pentru gelu1970):

Si prin "adevarat", ma rog, la ce te referi?
Crezi ca Samsung = jucariile de pe ihunt pe care majoritatea copiilor si le permit (si dupa cateva saptamani logic ca se strica)?
Cred si eu ca la cei 16 Gb si la pretul sau este destul de "adevarat" si cu suficienta memorie.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru LPCTSTR):

1.Ce te ambalezi asa ca vad ca ai ceza cu chinezariile de pe iHunt, nu ca as cumpara de acolo, dar crede-ma 16GB este la fel si pe o panarama de telefon si pe Samsung...
2.Nu laughing La pretul lui chiar nu este cine stoe ce adica se putea sa mai scada din pret putin, da na la Samsungreputatia mai umfla la pret costul de productie (destul de multicel
3. Sa nu se inteleaga gresit, nu zic ca Samsung fac telefoane proaste!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bogdan70001):

Cred că ai greșit întrebarea dragul meu.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nup n-am gresit. Daca ai Samsung te invit sa incerciwinking Chestia asta in unele cazuri te scapa si de cativa GB, dar se pare ca inveti si tu lucruri noi big grin

| gelu1970 a răspuns (pentru LPCTSTR):

300 de euro pentru un telefon mizerabil ca a5 ce ofera 16 gb de memorie interna....plătește un fraier.
In plus, daca e sa cumperi un Samsung, daca tot faci greșeala, cumpara unul din gama scumpă.
Asta daca nu vrei să plângi ca ți-ai cheltuit banii pe o castană tip a sau j.
Câte telefoane ai deschis până in prezent?
Desigur, nu imi spune ca poți folosi minisd. Telefonul are nevoie de memorie internă ca sa funcționeze fluid. Majoritatea aplicațiilor folosesc memoria telefonului. Updates are nevoie de memoria telefonului. Doar un fraier iși face iluzia ca poate utiliza o cartela sd și cu asta rezolvă totul.
Insă când ai posibilitatea de a citi, sau de a intreba inainte să cumperi castane, și nu o faci, suporți consecințele prostiei făcute.
Cred că ți-am mai evaluat pozitiv unele răspunsuri. Astăzi iți fac o favoare și nu íți pun un "eronat".

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bogdan70001):

Vad ca inca exista 'specimene' care cersesc "fundita"... ceea ce mi se pare total imoral arat timp cat el/ea trebuie sa fie impartial(a).
Si dragul meu (nici macar nu-ti citisem 'raspunsul' caci iti spuneam asta mai-nainte), daca tu te rezumi doar la cache... ma tem ca mi-ai demostrat ca stiu mai multe decat tine la acest capitol.
Da, cache-ul se sterge (cat mai regulat) dar de procese in fundal inutile si foldere/fisiere(cu reclame/junk) ai auzit? Sau... tu inca esti in Android 5 unde totul era manual?
Afla ca inevitabil am si eu Samsung, J5 2017 chiar, iar functia de golire a cache-ului, fisierelor inutile(etc.) si a proceselor inutile din fundal a fost introdusa (pe langa altele) intr-un Smart Manager (sau pentru Android 7, versiunea de Android a J5-ului meu, Device Maintenance) furnizat de Samsung.
Dar nu-i "bye" caci mai sunt si '3rd party apps' care sa te ajute (eu foloseam Clean Master (Lite caci reclamele si spatiul si memoria ocupate erau peste limitele cartofului meu(precedent) ).

Totusi, felul in care mi-o spui este destul de ciudat avand in vedere ca eu am vorbit de telefoane la modul 'general' si nu de performanta, spatiu de stocare, etc. fara ca macar sa stii daca sunt sau nu 'in domeniu'.
Data viitoare gandeste de 3 ori inainte de a da cu presupusul sau de a cataloga fara argumente si o baza stabila.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru LPCTSTR):

laughing))))) Amice nu-mi dai tu mie lectii stai calm, ca eu am ROM de Android 8.1 asa ca nu sunt pe 5.0 cum izici tu laughingsi crede-ma stiu mult mai multe ca tine.Eu m-am bazat pe ideea ca cel ce a pus intrebarea nu are atat de multe cunostinte deci prin urmare este posibil ca el sa nu fi sters cache-ul de extrem de mult timp si acela sa poata ocupa si cativa GB.Sincer cand o sa flash-uiesti vreun ROM (oricare) pe telefonul tau imi dai reply sau msg in privat laughing) Eu cand raspund unor persoane caut cea mai simpla si eficienta metoda pentru a nu-i induce in eroare. Apoi 2 la mana da eu desii am Android 8.1 prefer sa ma descurc manual decat sa dau pe un buton si magie O_O. Pe langa asta crezi ca ne se descurca sa-si opreasca procesele din fundal?! big grinD Banuiesc ca macar atat stie si el sa faca.Si ti-am mai spus nu cred ca o sa cunosti tu soft-ul unui telefon mai bine ca mine

| LPCTSTR a răspuns (pentru gelu1970):

Dragul meu, evaluarile (in special ale tale) nu au aboslut nicio valoare pentru mine.
Ca te lauzi ca ma "pasuiesti" sa stii ca n-am ce spune decat ca 'nu imi pasa', nu dezvolt afectiune in mediul online si nici nu am de gand, asa ca esti liber sa imi "pui 'eronat' " de n ori caci 1. (asa cum am mai spus) nu imi pasa si 2. nu este in defavoarea 'punctelor mele'.
Si ma-ntreb oare, de ce raspunsurile considerate "pozitive" sunt un motiv pentru care raspunsurile actuale sa fie 'pasuite'?
In fine...
Mai, chiar nu imi pasa de performante, memorie interna, grafici si restul. Atat timp cat Facebook, Youtube si Chrome functioneaza, eu prefer sa spun ca restul este 'lux' (adica nu ma intereseaza daca functioneaza sau nu restul de aplicatii).
Putin ma intereseaza si ca voi sunteti orientati pe stocare, grafici, etc.
Un telefon nu este Desktop si asta il face atat de 'bun', fiindca este foarte portabil si mi-e mila de cei care considera telefonul "centrul de comanda" al absolut tuturor 'activitatilor'.
Ce sa mai spun? Asta e daca am o castana, o nuca sau o rosie. Mai ai ce face de vreme ce atat timp cat functioneaza ok, sa mai ai si pretentii?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bogdan70001):

Ok, poate nu cunosc "soft-ul unui telefon" dar macar stapanesc Limba Romana.
Ai auzit in viata asta de termenul de comparatie "decât"?
Si "desi" stiam ca se scrie cu un singur 'i', dar "na" poate Limba Romana se 'schimba' odata cu vremea.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Se vede ca nici tu nu sti ce insemna sa ratezi o litera pe tasta...pe langa asta sunt si putin grabit, pentru ca nu stiu ce treaba ai tu, dar eu si alte lucruri mai importante de facut decat sa ma contrazic cu tine sti?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bogdan70001):

Da' si normal fartemiu, este ok sa "sti", "sti"?
Oh, in ultimul timp va inmultiti mai ceva decat musculita de otet [cei care fac abuz/exces de "i"], ceea ce este trist...presupun.
Umm. am spus ca ai facut exces de "i" dar asta presupun ca nu ti-ar da un motiv pentru care sa nu il folosesti acolo unde este nevoie de el.
Totusi, cum ai ajuns la concluzia ca facand o greseala gramaticala, de vina sa fie 'tasta lipsa'/inversata si restul?
Stii, eu imi recitesc de minim 4 ori textul pe care urmeaza sa il postez online... incearca si tu, nu te va musca!

| Bogdan70001 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Imi pare rau sa te anunt, dar nu suntem la ora de romana ok? Noi vorbeam aici de memorie, dar ca toti cei fara argumente o dai pe greseli gramaticale.

| curioasa210 explică (pentru LPCTSTR):

Nu l-am luat de pe iHunt ci dintr-un magazin specializat.

| Bogdan70001 a răspuns:

Ok deci iti dau rezolvarea si astept fundita laughing)
Ce trebuie tu sa faci este
Settings->Device Maintenance->Storage->Apesi pe cele 3 puncte de sus(Storage Settings)->Internal Shared Storage-Apesi pe Cache->Clear SI GATA!
Deci acum sunt 100% sigur ca o sa ai MULT mai mult spatiu pe telefon
P.S Eu am doua telefoane, un Xiaomi Redmi Note 3 MTK (principal) si un Samsung Galaxy J5 2016 (rar il folosesc) deci imi cer scuze daca nu va arata la fel propbabil vei avea update-uri mai noi, DAR DACA A MERS plz da fundita

| curioasa210 explică (pentru Bogdan70001):

Te rog, imi poti spune in romana toate aceste lucruri?

| IIIshaneIII a răspuns:

Pui muzica pe card