| Katakimiku a întrebat:

Hey... *crying*

Deci. Mi s-a stricat telefonul. [ Samsung GT-I5500 ]

Mai avea foarte putina baterie si vroiam sa descarc niste poze pe calculator. Am bagat USB-ul in telefon si s-a stins telefonul. Am incercat sa-l aprindi si nu a mers, adica facea ca si cand nu ar mai fi avut baterie deloc. L-am bagat la incarcat si dupa ce rea incarcat cam 75% - 80% l-am scos si am incercat sa-l aprind. Se aprindea... Imi arata Samsung GT-I5500 pe el, apoi Samsung, Apoi sigla de la Samsung, si apoi cand trebuia sa se aprinda complet s-a blocat si acum imi arata intr-una SAMSUNG pe ecran de fiecare data cand il aprind, asta dupa ce dupa cum v-am spus mai sus imi arata modelul s.a.m.d.

Acum nu stiu ce sa-i fac. Am incercat sa il inchid apoi sa-l deschid de cateva ori, i-am scos bateria si i-am bagat-o la loc si am incercat iar sa il aprind, i-am scos cardul de memorie si am incercat din nou sa il aprind, i-am scos cartela si am incercat sa il aprind. Dar nimic nu a mers. *crying*

Stie cineva ce as putea sa-i fac?

Stiu ca ar trebui sa-l duc la reparat dar e Duminica -_-".

5 răspunsuri:
| TommyLynn a răspuns:

Bai koku... de ce bagi fata in boale cand asta se poate repara fff usor?
@Katakimiku Ca sa stii, metoda asta iti va sterge contactele, mesajele, tot ce ai in telefon, exceptand ce ai pe cardul SD (pe care e bine sa il scoti). Dar altcumva nu se poate.

1.Il inchizi (cred ca e deja inchis)
2. Apesi: HOME+POWER (mijloc+ala lateral dreapta)
3. Tii apasat
4. Ai intrat in android recovery mode
5. Cauti acolo FACTORY DATA RESET / WIPE DATA sau cv asa
6. Dai acolo (se navigheaza cu tastele de volum si cu home button)
7. Iti apare o lista cu "n" de no si un da.
8. Dai la da
9. Telefonul se va reboota de 2 ori. Nu te speria daca sta prea mult cu Samsung pe ecran. Se instaleaza sistemul de operare.
10. O sa iti apara acordul Google de colectare a locatiei
11. Voilla. Telefonul e ca. nou big grin

Daca nu merge nici asa inseamna ca trebuie sa il duci in garantie. Dar mai mult ca 100% o sa mearga

| koKu a răspuns:

Scuze dar nu cred ca ii poti face nimic. cel mai bine ar fi sa nu umblii tu la el sa-l strici mai tare ..ar trebuii sa-l vada un inginer specializat.
Ai rabdare pana maine, maine imi repar si eu telefonul ..si astept de vineri..crede`ma stiu cum e.dar asta este.
Bafta in continuare si dupa ce il repari ai grija de el.

| bycu a răspuns:

Buna. ai mai reparat telefonul? am exact aceeasi problema. cum ai procedat? cat te.a ajuns reparatia? e ceva grav?

ps:tommylyn solutia ta nu merge. tin apasat dar nu intra in android recovery mode

| Katakimiku explică (pentru bycu):

Pai l-am reparat... Faza e ca mi l-a resoftat...
Pfff... asta e. Sper ca ai o copie de rezerva a contactelor [macar a lor] in cardul de memorie.
Asta e... Mi l'au tinut 3 saptamani.
[ asta e pentru robotelul care spune ca am abuzat de "..." >:p]