| anonim_4396 a întrebat:

Hey, daca am abonament pe Orange si mi-am cumparat o cartela de la digi, pot s-o portez? multi mi-au zis ca nu pentru am telefonul pe abonament. dar daca merg la un centru Orange si le spun ca vreau s-o portez, nu merge? funda!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

A porta o cartelă înseamnă să transferi acel număr în altă rețea decât a operatorului care a emis-o. Și da, e posibil, dar eu cred că tu vrei de fapt să folosești un SIM Digi într-un telefon luat pe abonament de la Orange.
Aici sunt două variante: dacă e dual SIM, merge sigur. Dacă are doar un slot, va trebui să mergi probabil la un punct de lucru Orange și să-i rogi să deblocheze aparatul, în caz că este (de câțiva ani s-a scos în afara legii această blocare, telefoanele astfel modificate trebuie deblocate gratuit).

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca telefonul este pe contract va trebuii sa suni la Orange sa platesti contractul pana la final si apoi ti se permite sa te muti pe orice retea doresti.

| sierra1 a răspuns:

"o cartela de la digi, pot s-o portez?"

ar fi o gafă, digi are cele mai MICI tarife!