| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Imi poate explica cineva ce este acela un R-SIM? Vreau sa imi cumpar de pe Olx un Iphone 5 dar spune ca: " telefonul functioneaza pe baza de r-sim neverloock pe orice retea". asta inseamna ca orice cartele nano sim as avea merge pe acest telefon? se poate intampla ceva daca e R-SIM, afecteaza telefonul cumva?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Decaodat GEVEY sau R-SIM: R-SIM-ul sau GEVEY-ul este un chip ce se aplica peste cartela SIM normala. Aceste chip-uri decodeaza temporar iPhone-ul. Odata inlaturat chip-ul GEVEY sau R-SIM telefonul redevine codat, va trebui sa folosesti in permanenta chip-ul GEVEY sau R-SIM peste cartela SIM ca iPhone-ul tau sa functioneze in reteaua cartelei pe care o ai.
In general telefoanele iPhone decodate cu GEVEY sau R-SIM ori nu pot fi decodate prin IMEI ori decodarea este foarte scumpa.