| StoianDavidLuiz a întrebat:

Hey Salut am o întrebare: Tatăl meu o sa plece de curând în Germania și vreau sa aflu dacă poate sa facă un abonament la un anumit fel de telefon fără a i se cere sa fie client la acel sediu? Și dacă îi cere o săi zică ca trebuie sa aibă câteva luni nu stiu 12 sau poate 24 de luni ca client la ei?
Am pus aceasta întrebare ca poate unii din voi ați fost plecati în afară și știți cum sta treaba.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| StoianDavidLuiz explică:

Eu când am vrut sa iau un telefon nou un Samsung S7 edge cu un abonament de 10 euro/luna trebuia să plătesc jumătate din valoarea telefonului. Cu alți ani in urma multi din zona balcanică și-au luat telefoane la abonamente cu preturi de nimic și duși au fost in țara de origine și astfel poți să ai și 1500 euro salariul că tot nu îți dau. Dar cum ți-am spus, sa meargă personal și sa de intereseze direct la msgazin și va vedea de răspunsul dat.
Daca merge direct la magazin sunt șanse să nu-i de facă contract, dar daca o face online, acolo sunt șanse să aibă noroc.

Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Daca un telefon va fi scump fara abonament, un roman, bulgar, grec sau orice natie din zona balcanica nu va putea sa ia un telefon la abonament fara ca acesta sa plateasca jumatate din suma respectiva a telefonului.
Tatal tau va trebui sa se inregistreze in randul populatiei la primarie, sa-si gaseasca un loc de munca si apoi o casa. Doar sa-si ia la inceput o cartela incarcabila si abia atunci cand va avea un loc stabil de munca si un salariu va putea sa-si faca abonament.
Sa iti dau un exemplu, sa zicem ca-si ia un telefon cu abonament, in primele 2 luni lucreaza si apoi este dat afara, ce face in acest caz, telefonul trebuie sa-l plateasca. Cei de la firma x de telefonie il vor intrerupe si apoi el va fi bun de plata, luna de luna daca nu-ti platesti facturile, suma respectiva creste si sincer nu prea este bine ca sa se treaca pe lista neagra din primul an in Germania.
Noi cand am ajuns in Germania ne-am facut abonament abia dupa 6 luni, dupa ce ne gasisem un loc de munca stabil.

| StoianDavidLuiz explică (pentru MihaelaDart):

Da dar tatăl meu are un loc stabil de munca și un salariu foarte mare are contract de munca la firma cu care lucrează dar va începe sa muncească după data de 1 luna care vine. Tot nu poate sa facă?

| MihaelaDart a răspuns (pentru StoianDavidLuiz):

Trebuie să meargă la magazin cu cineva care știe germana, asta in cazul in care nu cunoaște limba și să întrebe. Eu știu că nu de poate, deși e mai bine sa de duca sa întrebe personal.

| StoianDavidLuiz explică:

Eu când am vrut sa iau un telefon nou un Samsung S7 edge cu un abonament de 10 euro/luna trebuia să plătesc jumătate din valoarea telefonului. Cu alți ani in urma multi din zona balcanică și-au luat telefoane la abonamente cu preturi de nimic și duși au fost in țara de origine și astfel poți să ai și 1500 euro salariul că tot nu îți dau. Dar cum ți-am spus, sa meargă personal și sa de intereseze direct la msgazin și va vedea de răspunsul dat.
Daca merge direct la magazin sunt șanse să nu-i de facă contract, dar daca o face online, acolo sunt șanse să aibă noroc.

2 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Poate folosi telefonul mobil pe care il are in Romania. De o luna de zile incoace nu se mai taxeaza roaming in tarile UE.

| MihaelaDart a răspuns (pentru noktambul):

De taxează romingul la jumătate de preț. A fost dezactivat doar pentru câteva zile. Când am fost in Romania mi s-a comunicat asta de la reprezentanța de unde mi-am achiziționat telefonul.

| radu877 a răspuns:

Nu poate face abonament. I se cer niste acte prin care sa dovedeasca ca lucreaza si ca are domiciliul in Germania. Iar el cum abia acum pleaca acolo, logic ca nu le are, corect? Banuiesc ca te referi la faptul ca sa-si ia telefon cu abonament.