| AllStar17 a întrebat:

Hey salutare prieteni! care dintre urmatoarele sisteme operare este cel mai bun: Symbian, iOS, Android sau Windows phone. Si inca ceva: ce smartphone mi-ati recomanda sa imi iau: iPhone 4S, Samsung Galaxy S2, Nokia Lumia 800 sau LG Optimus L9? Multumesc anticipat! Funda! big grin

Răspuns Câştigător
| cυρcαкє a răspuns:

Bună. happy

Păi hai să-ți fac un top cu cele care mi se par mai bune :

1. Samsung Galaxy S2

Dețin acest telefon și mi se pare foarte bun din toate punctele de vedere.

2. Nokia Lumia 800

Dețin și acest telefon, este foarte bun, ca sistem de operare are Windows Phone 7.5 Mango care merge foarte bine). Dacă ești mai neîndemânatic ca mine ți-l recomand pentru că l-am scăpat de foarte multe ori și n-are nici o zgârietură. (îl am de 6 luni)

3. iPhone 4S

Sincer nu mi se pare prea bun... Știu că toată lumea se dă în vânt după iPhone dar mi se par niște panarame.

4. LG Optimus L9

L-am clasificat pe ultimul loc pentru că, nu știu mai nimic despre el, iar din câte am auzit (dar nu știu dacă este adevărat) smartphone-urile de la LG nu sunt prea bune, iar touchscreen-ul după vreun an, doi, nu mai funcționează.

Iar sistemele de operare...

1. Android

Este cel mai popular sistem de operare la ora actuala, fiind intalnit pe foarte multe telefoane de la foarte multi producatori. Deasemenea ofera foarte multe posibilitati pentru utilizator datorita numarului urias de aplicatii disponibile in Android Market.
Acest sistem de operare este dezvoltat de Google ceea ce inseamna ca are o buna sincronizare cu serviciile Google. Un alt punct forte este acela ca exista telefoane cu Andriod pentru toate gusturile si mai ales pentru toate buzunarele.

2. Windows Phone

Funcționează bine, este un sistem de operare simplu, dar marketplace-ul (de unde instalezi aplicațiile) este sărac. N-are foarte multe aplicații, jocuri.

3. Funcționalitatea iOS poate fi întregită de către utilizator prin procurarea de aplicații suplimentare specializate numite apps în prăvălia online App Store a lui Apple. În mai 2011 stăteau la dispoziție acolo cca 350.000 de apps, din care unele sunt chiar gratuite. Exemple de apps gratuite: cumpănă "cu apă"; mici animale casnice mișcătoare care se lasă alintate etc.; pahar cu bere virtual. La cealaltă extremă stă aplicația I'm rich („Sunt bogat") care nu poate decât să afișeze pe ecran un diamant rotitor, dar care în schimb costă circa 800 euro. Desigur însă că majoritatea aplicațiilor oferă o utilitate reală.

4. Telefoanele cu Symbian sunt recunoscute pentru capacitatile multimedia peste medie, unele fiind capabile sa inregistreze video HD.

Și poți să mai dai niște căutări pe Google pentru a te documenta mai bine, și să te mai uiți la filmulețe pe YouTube.

Pa, pa. wave

6 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

Android obligatoriu. Lg L7: http://bit.ly/LG-Optimus-L7-Negru

Răspuns utilizator avertizat
| Munteanu_Liviu_1987 a răspuns:

Personal prefer ios ca sistem de operare. se misca cel mai bine. ca aspect, lumia 800 mi se pare genial. s2 e un telefon prost, l9 la fel. iphone 4s are mici bug-uri, ca ex. uneori nu recunoaste cartela sau nu are semnal. dar isi revine repede si nu se intampla des asta. oricum, recomand 4s

| ionutdragon1 a răspuns:

Pai in ziua de azi Se da lupta pentru Android si Windows phone dar as recomanda Android Samsung Galaxy S2 Iphone 4s si lumia se strica repede

| Tudorhc5 a răspuns:

Ceva cu iOS (iPhone 4s) mai nou toti virusii sunt pe windows phone si android, pe te iOS nu prea sunt virusi si, ai anumite avantaje

| Valentin2919 a răspuns (pentru Tudorhc5):

Nu stiu de ce esti asa prost. pe windows phone toate aplicatiile sunt verificate de Microsoft inainte de a fi puse pe marketplace si nu exista nici un virus. daca nu stii, TACI