| anonim_4396 a întrebat:

Am cateva intrebari legate de root pentru telefon.
1. Am vazut ca spuneau unele persoane pe net ca dupa root nu le-a mai mers deloc telefonul sau a inceput sa mearga din ce in ce mai prost. De ce nu le-ar mai merge deloc telefonul? Daca ii instaleaza gresit root-ul sau poate fi si alta cauza?
2. Am auzit si ca nu va mai fi valabila garantia. Daca ii scot root-ul, o voi mai avea in continuare?
3. E sigur KingoRoot? Daca nu, care este cea mai sigura metoda de root?
Intreb doar. Daca sunt riscuri mari, nu imi voi mai face.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Daca sunt riscuri mari, nu imi voi mai face"

ințeleaptă afirmație

| gelu1970 a răspuns:

Pierzi garanția.
Și fabricantul o să vadă că ai făcut root.
Dacă nu ai motive f mari, nu face root.
De asemenea poți ucide telefonul. În acest caz poți să il arunci la gunoi.

| Bizon95 a răspuns:

1. root aplicat gresit (gresit fisierul de root-are) poate sa strice tot softul din telefon

2. e real, DAR NU IN ROMANIA, NU IN UE, in UE exista o lege FOARTE EXPLICITA cum ca nici un fel de modificare sofware OARECARE, nu invalideaza garantia...
TOTUSI, toti producatorii de telefoane GUITA ca or sa iti taie garantia, asa ca trebuie sa te incontrezi cu ei, evenual pana la judecata, care e multa bataie de cap
odata root-at degeaba scoti root-ul, undeva in telefon (settings, about, status) exista un camp "Device Status" care odata root-at nu mai contine cuvantul "oficial", moment in care poate refaci asta daca resoftezi tot telefonul... pana acum nu am incercat, de asemenea odata root-at, primul lucru care o sa faca pop-up e "remove knox", pentru ca root-ul NU se intelege bine cu knox

3. kingoroot e ok, cam plin de reclame, dar deh, totusi cea mai sigura metoda de root e sa cauti si sa citesti tutoriale samd special pentru modelul tau de telefon

PS eu NU mi-as face root la telefonul pe care am dat 700eu si inca mai e in garantie!

| Bizon95 a răspuns:

E periculos
Android e bazat pe Linux
in Linux root poate face ABSOLUT ORICE IN SISTEM, FARA NICI O LIMITA

deci, da, e periculos, dupa ce il root-ezi ar trebui sa fii foarte, FOARTE atenta ce pui pe telefon si de unde

iar in general root foloseste NUMAI daca ai nevoie sa faci ceva explicit, ultima oara cand am avut nevoie, incercam sa fac o manareala cu reclame, si aveam nevoie sa schimb id-ul telefonului, imei si alte din astea

asa ca, totusi, te intreb: de ce vrei sa iti root-ezi telefonul?
poate iti dau un sfat chiar in directia astawinking

| Bizon95 a răspuns:

NU, nu merita, absolut nu merita

| Sufletzelll a răspuns:

1. Root-ul nu este deloc periculos. nu iti va strica telefonul deloc. vei avea mai multa libertate la tlf (custom firmware, root apps. etc.). in schimb il poti strica tu daca modifici fisierele de sistem.
2. Garantia va fi valabila in cazul in care vei repune aceeasi versiune de soft pe el. cu unroot nu mai e valabila garantia ca raman niste log-uri.
3. este sigur. dar daca ai Samsung te-as sfatui sa cauti CF-Auto-Root