| Victor1398 a întrebat:

Am un telefon scapat in apa si avem multe contacte,poze pe el.Efectiv el nu se aprinde, face o vibratie mica si atat. Exista vreo modalitate de salvat informatia de acasa? Este o aplicatie ceva anumita pe calculator unde ma pot baga in sistemul lui etc..Am nevoie de mare ajutor.Dau funda! Sanatate!

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Trebuie deschis, eliminată umiditatea, făcut tratamentul antiumiditate plăcii, apoi e posibil să pornească.
Faptul că vibrează e un semn bun.
Rău e că încerci tot timpul să îl pornești cu umezeala din interior.
În altă ordine de idei, dacă ai sincronizat contul google, contactele și pozele nu sunt pierdute.

| viavo a răspuns:

Salut! Il duci la un service pentru depanare sau recuperare de date. Daca nu iti pasa de telefon, poti sa incerci sa il desfaci si sa vezi daca mai este apa in el si sa il usuci complet si apoi sa inccerci sa il repornesti.

| Konstantin2020 a răspuns:

Încearcă sa l pui in boabe de orez câteva ore. Orezul absoarbe apa din el. La mine a funcționat.

| Victor1398 explică (pentru Konstantin2020):

L-am tinut o saptamana in orez... fara rost

| viavo a răspuns (pentru Konstantin2020):

Boabele de orez nu absorb apa din telefon. Telefonul nu a avut in interior o cantitate mare de apa si s-a evaporat datorita temperaturii. Ceea ce spui tu este un mit tampit de pe Youtube.

| Konstantin2020 a răspuns:

Ce telefon este? Se poate scoate cardul de memorie? Dacă se poate scoate se pune intr-un card reader și se conectează la computer.