| DanielGustiuc a întrebat:

Hey,TPU,Buna happy
Ma puteti ajuta urgent?
Mi-am pus o parola la telefon, si am uitat-o sad
Pute-ti sa ma ajutati, sa-mi spuneti cum sa aflu?
Model (Lenovo A850)

Răspuns Câştigător
| darkangel90 a răspuns:

Uite ce trebuie sa faci, citeste cu atentie ce iti scriu si urmeaza pasi.
Iti voi explica totul pas cu pas!
1. Inchide telefonul
2. Intra in modul rom recovery(presupun ca ai un telefon cu android)
Acum sa iti spun cum intri in rom recovery
trebuie sa apesi consecutiv o combinatie de butoane, una din ele te duce in rom recovery cu siguranta
power+volum up (apesi in acelasi timp butoanele pana cand intra in rom recovery)
power+volum down (apesi in acelasi timp butoanele pana cand intra in rom recovery)
power+home (apesi in acelasi timp butoanele pana intra in rom recovery)
power+volum up+home (apesi in acelasi timp butoanele pana intra in rom recovery)
power+volum down+home (apesi in acelasi timp butoanele pana intra in rom recovery)
Acum ca ai intrat in mod rom recovery trebuie sa stii cum navighezi
volum up/down=sus/jos
power/home/search= selectare comanda (una din taste selecteaza comanda ta)
3. Cauta rubrica delete all data factory reset si selecteaz-o
4. Selecteaza yes delete all data factory reset
dupa ce se termina procesul iti va aparea mesajul
delete all data factory reset is complet
selecteaza rubrica go back ( asta daca nu s-a intors automat in meniul rom recovery)
5. Selecteaza rubrica reboot sistem now
Telefonul se va reseta
Va porni si se va incarca sigla telefonului sau sigla android, acest proces o sa dureze ceva timp, dupa ce se termina telefonul tau intra in meniul de configurare android exact ca atunci cand l-ai pornit prima data.
Totusi trebuie sa iti spun un lucru, o data ce vei reseta telefonul vei pierde toate datele din memoria telefonului adica poze/muzica/mesaje/nr de telefoane
adica vei pierde tot din memoria rom (memoria flash) nu si din memoria dedicata stocari (asta daca ai un telefon ce are o memorie impartita in 2 partitii)
Toate astea fiind spuse iti doresc mult succes si sper ca ti-am fost de ajutor, ai grija in viitor!

Funda?

| DanielGustiuc explică (pentru darkangel90):

Mersi,i-am dat telefonul lu profu meu de informatica si tot a facut asa happy
Da nu s-a sters nimic happy
Oricum mersihappy
Tine funda happy

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai cum să mai afli acea parolă :(

Te conectezi la net ( pe conexiunea de date sau prin wi-fi ) şi introduci contul/parola Google!

Dacă NU le ştii sau sunt incorecte, atunci TREBUIE să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset"!

Poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset" cu una dintre metodele explicate la linkul :
http://www.hardreset.info/devices/lenovo/lenovo-a850/

http://mobilehardreset.com/......novo-a850/

http://www.hard-reset.org/......ard-reset/

http://androidflagship.com/3217-fix-damaged-bricked-android-device

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Sau, duci telefonul la un Service.

Toate cele bune.