| GRYM2 a întrebat:

Contractul meu cu Telekom mi se termina in Martie si eu nu mai pot cu astia de la Telekom si vreau sa schimb pe Digi dar sa am doar internet nu televiziune, nu telefonie si sa platesc abonamentul din Alocatia mea pentru ca da sunt minor. Intrebarea mea este daca ma duc cu persoana respectiva care este propietara pe casa pentru ca din cate stiu trebuie acordul propietarului ca ei sa vina sa monteze cablul de net prin pereti, sa imi spuneti voi daca chiar iti trebuie acordul propietarului locuintei ca sa iti monteze cablurile. Si o persoana care are un contract facut cu o retea, adica numele nr de tel si restul sunt inregistrate la o retea mai poate sa faca un contract cu o alta sau daca o alta pers care locuieste in aceeasi casa se duce cu acordul propietarului cu tot tacamul incheie oferta si cand echipa va veni si vor vedea ca este un cablu de internet deja o antena (pentru ca stau la casa) un cablu de televiziune vor spune ceva cum ar fi ca avem internet ca de ce mai vin ei sa monteze sau il vor monta pur si simplu si nu le va pasa de ce cabluri mai sunt? Adica o alta persoana din locuinta daca vrea el singur sa se mute la o alta retea in afara de cea care este in casa si are acordul acela si chiar daca este o retea in casa si doreste sa se mute singur si sa aiba doar internet nu telefonie sau televiziune doar wifi va avea internetul pus chiar daca in acea casa mai este o retea care este folosita de alti membri din casa? Pot fi ambele pe numelea aceleiasi persoane? Multumesc ca ati citit pana aici scuze daca m-am cam repetat sau daca am gresit dar va multumesc. Si scuze daca am gresit categoria

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, tu ca minor nu poti face nici un contract cu nimeni.
Cei de la Digi vor putea incheia un contract cu propietarul locuintei (in baza certificatuui de propietate), sau cu chiriasul lui, in baza unui contract de inchiriere legal.
Dupa cum am spus, o alta persoana din casa daca vrea internet si nu este propietarul, trebuie sa aiba un contarct de inchiriere facut la un notar public, ca sa dovedeasca ca sta acolo si numai in baza aceluia poate face singur un contract de internet.
In ce privesc cablurile trase prin pereti, se fac numai cu acordul propietarului acelei locuinte.
Evident minorii sunt exclusi de la incheierea unui contract.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: CONVINGE-ți proprietarul să renunțe la telekom și să treacă pe digi, cu tot ce decudrge de aici. Doar el SEMNEAZĂ contracte

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu vei putea face asta fără acordul propietarului imobilului în primul rând. În al doilea rănd dta fiind minor, nu poți face un contract separat, trebuie să îl facă tot propietarul. El având deja contract cu un furnizor, nu va face asta.