| Saskesai a întrebat:

Hey TPU

Mi-am luat azi cartela de Orange
Cand am ajuns acasa si mi-am pus cartela, mi-a cerut codul pin, l-am scris ( acela fiind 0000) si imi zicea ca e gresit.
Cand imi deschid telefonul imi apare intrudu codul pin-parola de protectie a confidentialitatii pentru deblocare.

App: aveam cartela de Vodafone

Help. Funda

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Înseamnă că acel telefon este CODAT pe Vodafone :(

Dacă ai cumpărat telefonul recent şi l-ai plătit integral ( deci, NU a fost cu preţ redus/subvenţionat ), atunci mergi cu el + factura + actul de identitate la magazinul de unde l-ai cumpărat şi TREBUIE să ţi-l decodeze GRATUIT!

Dacă, în schimb, l-ai cumpărat "la ofertă" ( cu preţ redus ) sau în rate ( achitate lunar + abonament ), atunci va trebui să plăteşti decodarea.
http://www.djbrain-mobileuniverse.blogspot.ro/......or-in.html

Sau, îl poţi duce la un Service pentru decodare, dar TREBUIE să plăteşti contravaloarea :(

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Telefonul e codat in Vodafone si nu primeste cartela Orange. Trebuie decodat telefonul la un specialist.

| Ghilic_Cosmin_1990 a răspuns:

Cred ca ai gresit codul si acela este codul puk si ar trebui sa il introduci sa vezi daca merge sau cineva ti-a bagat o parola adica a telefonului oricum incearca sa ii suni pe cei de la Orange sa afli mai mute detalii sau eventual incearca 1234 sa vezi daca merge daca nu ar trebui sa te duci la locul de unde ai loat cartela sa vezi daca ti-o schimba sau ti-o fac ei acolo (ca sa aflii numarul celor de la Orange ca sa iti faci cartela trebuie sa suni la numarul lor eu nu il stiu dar cauti sau te documentezi de pe net Bafta!)