| Era256 a întrebat:

se poate ca un număr de telefon să fi aparținând a două persoane? Intreb deoarece am sunat la un număr, care știu că nu mai exista deoarece am rupt cartela pe care era acel număr și am aruncat-o și cu toate acestea mi-a răspuns cineva.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecarei companii de telefonie sunt alocate un segment de numere, finite.
Din acest motiv, daca un abonament inceteaza sau un numar pre-pay expira, atunci dupa un timp numarul respectiv ramane disponibil si se acorda altei persoane sau se vinde din nou cu cartela pre-pay. Acesta se intampla, de regula, dupa trecerea de minim 3-6 luni dupa inchiderea numarului.

Probabil astfel a ajuns numarul tau vechi la o noua persoana.

| oz_1736 a răspuns:

Dupa expirarea perioadei de gratie, daca timp de 90 de zile nu a fost semnalat nici un tip de comunicare, numarul se vinde

| SalutCeFaceti a răspuns:

Daca ai sunat dupa mai mult timp, se poate ca operatorii sa fi vazut ca numarul e inactiv si sa-l fi redistribuit.

| weloveit a răspuns:

Buna! Dupa ce ti expira cartela, indiferent ca ai rupt-o sau nu, numarul este alocat altei cartele, respectiv altei persoane. De ex daca nr actual nu l incarci 1 an, o sa vezi ca ti l blocheaza si cand suni. Nu mai este al tau

| sunmetal11 a răspuns:

Numarul poate fi alocat altei persoane daca tu n-ai mai reincarcat si ti-a expirat perioada de valabilitate, indiferent daca rupi tu cartela sau nu!

| SebiTalent a răspuns:

Daca doua persoane dețin același telefon (sunt rude etc), e posibil.

| alexdimarl a răspuns:

DA, se poate: un terminal ai tu iar celalalt SRI, DIICOT, DNA, etc...in functie de ce belele ai facut.

Lasand gluma la o parte, exista un dispozitiv care iti poate clona cartela SIM.
Problema e ca atunci cand este un singur terminal deschis nu e problema dar daca se deschide si al 2 lea in acelasi timp in reteaua respectiva va aparea conflict si se vor lua masuri.

Sistemul functioneaza asemanator cu cel de ipuri respectiv adresa mac

Cartela are un SN (adresa mac a calculatorului) iar reteaua ii aloca un numar de telefon cand se inregistreaza in retea(adresa ip in cazul calculatoarelor)