| florinuka a întrebat:

Hezz TPU aseara müam jucat cu telefonul si nu stiu ce am facut si mi-am blocat cartela si acuma nu pot sa sun decat la urgente...
Va rog imi spuneti cum pot sa-l deblochez dau Funda
URGENT!

Răspuns Câştigător
| catablondu a răspuns:

Am doua variante in cap. Incearca sa intri in setarile telefonului sa selectezi reteaua in care esti si vezi daca se conecteaza. Daca nu merge, baga alta cartel in telefon si daca functioneaza inseamna ca ti s-a demagnetizat cartel si trebuie schimbata.

14 răspunsuri:
| Hazek2013 a răspuns:

Pe placuta aceea de unde ai loat cartela... scrie "Codul Puk"

| catablondu a răspuns:

Buna, ce iti apare pe ecranul telefonului cand il deschizi?

| florinuka explică (pentru catablondu):

Nu-mi apare nimic doar cand vreau sa sun imi apare ca doar la urgente pot sa sun si am bagat cartela si in alte telefoane si tot asa imi apare

| florinuka explică (pentru Hazek2013):

Nu-mi cere codul puk

| catablondu a răspuns (pentru florinuka):

Nu iti apare nici reteaua nici sa introduce codul puk sau ceva de genul asta?

| florinuka explică (pentru catablondu):

Nu.ii exact ca si cum nici n-as baga cartela in telefon

| florinuka explică (pentru catablondu):

Nu..imi apare exact asa ca si cum nici n-as baga cartela in telefon

| florinuka explică (pentru catablondu):

Cum adica s-a dezmagnetizat?/

| catablondu a răspuns (pentru florinuka):

Adica nu mai face contact, se comporta exact ca atunci cand nu ai cartela in telefon. Daca alta cartela iti merge in telefon, inseamna ca asta e.

| florinuka explică (pentru catablondu):

Da daca pun alta cartela imi merge dar cum se poate dezmagnetiza?

| catablondu a răspuns (pentru florinuka):

Se intampla, pur si simplu, mai ales la cartelele mai vechi. E clar ca asta e problema, trebuie sa iti schimbi cartel.

| zdrangoi a răspuns:

Am avut si eu problema cu "Doar Urgent".
Telefonul e ca si cum nu ar avea semnal.
Am sunat la un operatorul de telefonie (RDS), care mi-a spus ca e din cauza antenei telefonului sau demagnetizarii cartelei.
Am rezolvat schimband telefonul.
La tine s-ar parea ca problema e cu cartela, atata vreme cat nu functioneaza nici in alt telefon.
Sfatul meu este sa suni la operator sa vezi ce iti spune.

| florinuka explică (pentru zdrangoi):

Imi dai un numar de la operator?

| zdrangoi a răspuns (pentru florinuka):

Pur si simplu suni la numarul de contact al operatorului tau, respectiv Vodafone, Orange, Cosmote, RDS, etc.