| RyAngel a întrebat:

HTC one m8 scapat in apa pentru aprox 5 secunde, l-am sters cu servetele si initial a fost deschis si inchis de vreo 2 ori apoi l-am inchis de tot, de vreo 2 ore si ceva sta inchis si in orez. Dar la camera au aparut niste pete - aburi cred si nu stiu daca e vreo sansa sa scap de ele. Mentionez ca am scos cardul sd si sim-ul dar e unibody si bateria nu se scoate. Il duc la service, are ce sa-si faca? Si ca bani m-ar duce foarte mult (in caz extrem, cel mai mare pret cam la cat ar ajunge? Sau mai bine il las in orez si astept sa-i treaca aburul ala, pentru ca mie imi trebuia camera de spate cel putin foarte mult. Ce e de facut?

12 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Trebuie dus de urgenta la service. Opreste-l imediat si nu il mai porni! La service v-a scoate toata apa din el si ii va face o curatire cu alcool izopropilic, pentru a opri corodarea. Daca nu il duci este foate posibil sa mearga cateva zile si sa moara.

| Bobby711 a răspuns:

Aburii artrebui sa dispara de la sine daca am inteles bine la ce te referi apa se evapora pana la urma nu cred ca are rost sa il duci la service pentru ca vei pierde garantia la telefon nu o poti folosi garantia telefonului daca l ai stricat tu iar daca umbla in el alt cineva care nu are legatura cu HTC garantia e pierduta.In orice caz ai avut mare noroc ca asta e singura problema care o are

| omulpaiangan a răspuns (pentru Bobby711):

Apa se evapora, piesele se oxideazahappy

| Bobby711 a răspuns (pentru omulpaiangan):

Piesele sunt facute in asa fel incat sa nu rugineasca spune mi tu mie unde ai auzit ca aurul sau cuprul ruginesc? pentru ca din asta e facut un telefon.
De ce raspunzi daca nu ai nici o idee despre ce vorbesti mr spoderman? Oh btw ti am mentionat ca lucrez in acest domeniu si am si eu idee despre ce vorbesc? Mai ai si alte intrebari?

| HuShEr a răspuns (pentru omulpaiangan):

laughing) rugineste telefonul iauzi la tine. telefonul trebuie tinut la uscat si dupa o sa mearga fara probleme dar in caz ca s-a ars ceva pe placa de baza nu prea mai ai ce face cu el. oricum nu cred sa se fi ars ceva

| K0sti a răspuns (pentru Bobby711):

Aia crezi tu ca lucrezi! Daca lucrai stiai ca apa corodeaza de rupe!
Ia uite cum arat o placa de iPhone corodata de la apa: http://i.imgur.com/Eg7lEaW.jpg
Uite si una de tableta: http://i.imgur.com/hMzs791.jpg
Uite si una de laptop: http://i.imgur.com/hXoARGR.jpg

Nu "ruginesc", nu-i asa? Doar corodeaza!

| Bobby711 a răspuns (pentru K0sti):

Sa vedem deci aurul nu rugineste si nici nu corodeaza aluminiul nici atat iar cuprul cocleste si asta expusa pe perioade indelungate telefonul a fost scapat in apa cateva secunde ceea ce face imposibil ca apa sa fi patruns in profunzime fiind si un telefon unibody daca era sa fi ajuns la la piesele interne telefonul nu mai mergea clar. Iar pozele care mi le arati tu par a fi corodate de acidul din baterie. Apa de mare corodeaza rau pentru ca are sare apa normala produce scurt si cam atat. Nu poti indeparta bateria la telefonul acesta ca sa eviti un scurt deci se facea praf cand il pornea din moment ce nu a specificat asta presupun ca l a pornit si doar condensul acela e problema in orice caz ar fi trebuit lasat dupa parerea mea inca 48 de h la uscat. Inteleg e bine sa fi sigur de asta zici sa il duca la reparat insa cum am mai spus garantia telefonului nu acopera asta iar daca il duce la un service oarecare e ca si pierduta presupun ca depinde de el daca il duce sau nu. Daca ne da confirmarea ca telefonul merge presupun ca am avut dreptate nu? Nu e primul care a patit asta si nici ultimul primul telefon reparat de mine care prezenta urme de corodare a fost un Samsung champ bagat in masina de spalat eram in generala deci sa nu razi de mine cand iti spun ca l am desfacut si l am curatat cu o periuta de dinti laughing) si voila nu e asa ca sunt awesome laughing)winking Maine nu cred ca voi fi online deci daca vrei sa ne "certam" da mi mesaj pe privat ca facem spam aici si nu e frumos

| omulpaiangan a răspuns (pentru HuShEr):

Dupa ce o sa faci atatia ani de gsm+IT ca mine dupa aia sa vii sa vorbim.
Piesele telefonului sunt placate pentru aluminiu si otel inoxidabil pentru a le mari durata de ''viata'' si a rezista la socuri, doar ca aceste placaje nu se prea inteleg cu apahappy
Si mai invata si gramatica.

| omulpaiangan a răspuns (pentru Bobby711):

rolling on the floor
Lasa-ti-va ma cu cunostintele voastre cu tot.
Eu traiesc de atatia ani din reparatii gsm si veniti voi repede mari filozofi.

| Bobby711 a răspuns (pentru omulpaiangan):

Inseamna ca ai murit de foame pana acum imi pare rau pentru tine. Pana sa lucres cu unchiul meu reparam acasa telefoane si alte aparaturi electronice de unul singur cu ce gaseam prin casa imi pare rau ca nu esti atat de talentat ca mine insa nu e nevoie sa fi gelos pe mine doar pentru ca sunt atat de awesome laughing) sunt sigur ca si tu ai talente ascunse adanc undeva trebuie doar sa stii unde sa le cauti insa it si gsm nu se numara printre ele laughing) lmao. In orice caz usor cu spam-ul hai in privat daca vrei sa mai vorbim nu imi place sa fac lumea de ras in fata oamenilor si nici tu nu cred ca vreiwinking

| KNz9898 a răspuns:

Scoate bateria si ce mai poti si pune-l la soare sa stea 1 zi -2 o sa mearga iti garantez!

| Bobby711 a răspuns (pentru KNz9898):

Pretene la HTC one m8 nu se poate scoate bateria laughing