| Coman_Alexandru_2000 a întrebat:

Huawei P8 Lite, vreau pareri! Sau un telefon sa acelasi pret? multumesc

5 răspunsuri:
| OnePiece a răspuns:

E foarte bun. Vezi si Xiaomi Redmi 4.

| Adiq a răspuns:

Mi se pare o alegere buna.

| Mejdej a răspuns:

Xiaomi mi4 un telefon excelent pret 650 lei nou dai un search pe google si vezi. Bafta

| Dyü_Claü_2001 a răspuns:

Samsung Gaxaxy j5 2016, sau iPhone 5S. Huawei nu o sa reziste atat de mult deoarece e telefon chinezesc.

| OnePiece a răspuns (pentru Dyü_Claü_2001):

Pai si atunci ce sa ia omul? J5 2016 si iPhone 5S sunt niste petarde de telefoane.

J5 2016:
- scoate in Geekbench jumatate din cat scoate P8 lite
- camere mai slabe
- plusuri: ecran bun si baterie care te tine ceva mai mult, dar...
- tot made in China e
- costa vreo 850 de RON

iPhone 5S:
- ecran vai de mama lui (4 inci vs 5 inci)
- putin mai slab in jocuri
- baterie slaba
- plusuri: e portabil, mic si elegant, deci e bun pentru o fata, dar...
- tot made in China e
- costa vreo *ding* *ding* 1300 RON

Nu compara jafuri de telefoane care au sigla Samsung/Apple pe spate cu Huawei P8 lite. P8 lite e un compromis intre cele doua cand vine vorba de ecran, iar dezavantajul lui este ca are o baterie slaba. Dar la pretul cerut (700 RON) P8 lite le bate la fundul gol pe J5 2016 si 5S. Cu performanta in jocuri si camerele decente pe care le ofera, precum si RAM managementul bun, 5S si J5 2016 pot sa plece linistite acasa.

Si asta fara sa aduc in discutie telefoane gen Xiaomi Redmi 4 si Huawei Honor 7 lite care costa putin mai mult decat P8 lite (in jur de 750 de RON) si care sunt mai bune decat P8 lite, desi sunt mai greu de gasit in Romania.