| Sandu3 a întrebat:

Ieri am trecut de la Android Lollipop la Marshmallow si pot spune ca ma cam deceptionat un pic.Am vazut pe YouTube tot felul de tutoriale de revenire la vechiul sistem de operare dar m-i se par complicate si riscante.Intrebarea mea este:un service de telefoane mobile face asa ceva sau nu e obiectul lor de activitate? Eventual cine stie vreun pret orientativ?

11 răspunsuri:
| OnePiece a răspuns:

Dar ce e in neregula cu Marshmallow? Cand deja a aparut Nougat, tu vrei sa te intorci la Lollipop?

Bine, depinde si de ce telefon ai.

| Sandu3 explică (pentru OnePiece):

Am un Allview a5 Ready.Nu e cine stie ce dar merge bine.Ce am eu contra Marsmallow? Transferul de fisiere:deși e folositor ca atunci când conectezi telefonul la un PC să ți se deschidă un folder cu toate fișierele personale de pe telefon, este și un risc de securitate. Așa că, pentru a evita potențialele probleme, modul implicit de conectare la PC va fi „Doar încărcare". Asta înseamnă că dacă vrei să copii fișiere de pe telefon pe PC, va trebui să selectezi acest lucru manual de pe telefon.Cu alte cuvinte iei un MP3 il duci in Google Drive iar de acolo deschizand cloudul cu telefonul de abia poti sa-ti pui melodia in telefon.Adica la conectarea cu pc-ul nu mai iti apare o partitie cu numele telefonului si tu sa dai SEND TO si sa se transfere direct.Al doilea lucru este ca se foloseste de cardul micro sd pe care il transforma in memorie interna.La telefoanele cu memorie mica(4 sau 8GB)asta e de bine pentru ca daca n-ai mai mult de 2GB pe telefon nu poti trece la versiunile urmatoare de Android din cauza ca nu-ti intra la descarcare.Si atunci s-au gandit sa cupleze si cardul micro sd.Ideea e buna numai ca ti-l cripteaza si nu-l poti scoate din telefon.Nu mai vorbesc ca nu poate fi citit intr-un cititor de carduri.Sincer nu m-a impresionat cu nimic acest Marshmallow.Regret ca nu ma pot intoarce la Lollipop.

| OnePiece a răspuns (pentru Sandu3):

1. Boss, nu stiu cum este meniul Allview, am vazut totusi ca e destul de asemanator cu cel de stock Android, si am avut pe mana un P41 eMagic. Dar ar trebui sa iti apara optiunea sa schimbi din modul "Doar incarcare" in "Transfer fisiere si/sau date". Eu am un Huawei P9 lite cu Android Nougat si nu face asa; modul implicit e la fel, "Doar incarcare" dar daca ma duc in setari pot sa permit transferul de fisiere si date si sa fac cum faci tu, cu Send To. Ma lasa sa fac asta atat in Marshmallow cat si in Nougat. Ar trebui si la tine sa apara, nu e de la telefon, e o setare de Android.

2. Cardul MicroSD e folosit ca memorie interna de Android Marshmallow doar daca ii permiti tu. Si nici nu e disponibila pe toate telefoanele; de exemplu, Huawei P9 lite nu are setarea asta, Huawei a scos-o din fabrica. Daca pe Allview se poate, Android nu o face in mod prestabilit. E un lucru bun de la Google, sa iti poti muta aplicatiile pe card, chiar daca il cripteaza. Poti sa cumperi un card de 64 GB, 128 sau 256 si ai memorie din belsug chiar daca viteza de transfer va fi ceva mai mica. Diferenta de pret nu e mare, doar 300 de ron. Gandeste-te de exemplu la aifon unde diferenta dintre 32 si 256GB e de peste 1000 de lei.

Eu zic sa nu-ti faci griji. Poti sa astepti Nougat daca aia de la Allview chiar il au in plan.

| Sandu3 explică (pentru OnePiece):

Lasa-mi si mie scris pas cu pas cum faci tu in setari sa caut si eu la mine.Eu stiu ca OFICIAL s-a scos treaba asta de care spuneam eu cica din motive de securitate.

| OnePiece a răspuns (pentru Sandu3):

Atunci cand conectezi telefonul la PC, ar trebui sa iti apara o notificare sus care sa te intrebe daca vrei sa il lasi pe "Doar incarcare" sau daca vrei sa schimbi pe "Transfer fisiere". Dureaza doar cateva atingeri, sincer.

Incearca sa conectezi telefonul la PC si sa copiezi niste melodii. Spune-mi daca telefonul macar a scos un sunet cand l-ai conectat si ce ti-a aparut pe el.

| Sandu3 explică (pentru OnePiece):

Scie mic SE INCARCA in partea de jos.Atat.La Lollipop imi aparea cand il cuplam la calculator o imagine cu 3 posibilitati:doar incarcare, descarcare fisiere, muzica, fotografii etc si mai era ceva de care nu-mi aduc aminte acum.Acum nu, doar imi spune ca se incarca.Atat.Si m-am dus in Setari cautand ceva care sa activez ce zici tu, dar nu am gasit absolut nimic.Nu mai exista.

| OnePiece a răspuns (pentru Sandu3):

Hmmmmmmmmmmmmmmm...

La mine pe P9 lite apareau toate cele 3 optiuni de care zici tu. Atat in Marshmallow cat si in Nougat. Cauta setari legate de "USB", "conectare la PC", "stocare", "incarcare" si "card SD". Uita-te si in widget-uri.

| Sandu3 explică (pentru OnePiece):

NIMIC.Oricum,mersi ca ai avut rabdare...

| Sandu3 explică:

Mersi de raspuns.Mai intai de toate telefonul este in garantie, nu e rootat, habar n-am sa intru in recovery mode pentru ca eu am facut up date prin OTA.Plus ca nu stiu unde sa caut versiunea de Lollipop de care spui. Poate-mi spui unde.

| AlexNab0k0v a răspuns (pentru Sandu3):

Dacă e pe garanție - e mai simplu să-l duci la ei și să le spui treaba asta. Ți-aș putea trimite un link, dar nu-ți cunosc modelul de telefonhappy Oricum, cel mai bine, dacă e pe garanție - du-l la ei.

| AlexNab0k0v a răspuns:

Salut. un service ar trebui să te poată ajuta, deși nu văd un motiv bun pentru care ai plăti ca să facă cineva ceva ce poți să faci și tu acasăhappy
Dacă ai deja root -
1. Fă-ți un backup la ceea ce ai acum
2. Caută versiunea lollipop pentru telefonul tău (asigură-te că e pentru telefonul tău)
3. Copiază fișierul cu imaginea pentru lollipop pe cardul tău SD
4. Intră în recovery mode (cum ai făcut și când ai instalat lollipop) și fă Wipe la ceea ce ai acum.
5. Dă Install la imaginea de Lollipop.

Dacă nu ai root și nu știi cum se face și chiar nu vrei să riști - du-l la service.