| Kiwibibilă a întrebat:

Ieri mi s-a terminat internetul de pe SIM 1 pe care am incarcat-o luna asta dar mai aveam nişte net pe cealalta cartela pe care nu am incarcat-o. Aseara am dezactivat SIM 1 şi am activat SIM 2 şi netul a inceput sa mearga. Azi dimineata am deschis iar netul şi am primit avertisment cum că aş folosi date in roaming sau ceva de genu şi că aş putea fi taxată.
Este posibil să primesc vreo factură pentru netul consumat? Plus că telefonul meu consuma foarte mult net (nu inteleg de ce) si la cat l-am folosit aseara am consumat cam 500 Mb să zicem.
Menţionez că sunt în ţară.
Vă rog să îmi spuneţi ce se întâmplă dacă aveţi idee despre ceva.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti conectat pe net cu aplicatii care transmit filme, muzica, evenimente care se deschid automat, jocuri online etc (si in fundal), atunci nu te mira ca ai prea mare consum de internet.
Daca nu stii sa te gospodaresti, atunci esti bun de plata ("domnia si prostia se plateste, scump").

Dupa noile reglementari internationale, minutele de "alte retele" si datele sunt utilizabile si in roaming.
Cand ai depasit cadrul tau, atunci totul se plateste SUPLIMENTAR, peste abonament sau din banii in plus, ce le ai incarcate (la pre-pay).