| alex19051988 a întrebat:

Imi puteti spune ce aplicatii sa instalez sau pe ce site-uri trebuie sa imi fac conturi pentru telefonul ZTE A610 in cazul in care il pierd sau imi este furat ca sa il pot urmari de acasa de pe laptop sau de pe un alt telefon si sa il gasesc chiar daca este inchis telefonul sau internetul de la acel telefon.

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca partea rea la telefoanele Android e ca se sting daca tii apasat power timp de 10 secunde. odata stins nu mai poti sa urmaresti.
e o aplicatie ce costa mai putin de 3 euro numita Cerberus. partea buna e ca poti sa instalezi aceasta aplicatie in ROM telefonului, si odata inclusa e ca o aplicatie integrata de catre fabricant. deci Jegosii ce iti fura telefonul, chiar daca il reseteaza aplicatia nu dispare din telefon si poti sa il urmaresti si dupa aceea. eu consider ca e cea mai completa aplicatie de acest gen.
partea proasta e ca trebuie sa faci root telefonului ca sa i integrezi in ROM-ul acestuia. facand rom nu ai garantie. insa eu cred ca e de preferat in cazul unui furt.
decizia e a ta. aplicatia are o multime de optiuni. cauta si citeste.

| alex19051988 explică (pentru gelu1970):

Si cu aceasta aplicatie pot sa gasesc si telefonul sau trebuie sa instalez si alta aplicatie

| gelu1970 a răspuns (pentru alex19051988):

Il poti gasi. am scris ca in momentul ce instalezi aplicatia in rom chiar si dupa un reset factory cand e aprins, telefonul poate fii urmarit. doar in cazul in care telefonului i se face flash, adica i se instaleaza alt rom, nu il poti urmari. insa flash in general hotii le fac doar cand nu pot scoate contul google din terminal.
tin sa specific: daca folosesti cerberus in ideea de a vedea ce iti face prietena, pe unde umbla, ca sa o inregistrezi, adica in scop de a spiona o persoana, cei de la Cerberus iti blocheaza aplicatia si nu o mai poti folosi. deci e facuta in cazul in care ti se fura telefonul.

| George192 a răspuns:

Foloseste aplicatia "Find my Phone " instaleaz-o pe telefon si pe alt device iar in caz ca este furat/ pierdut poti sa il inchizi de pe laptopul tau sper ca te am ajutat

| alex19051988 explică (pentru George192):

Sau imi poti spune aplicatii pentru acest telefon care chiar iti localizeaza unde este telefonul tau daca este activa conexiunea la internet. Ca eu vreau sa gasesc telefonul ca stiam de aceasta aplicatie dar ea nu iti arata unde este telefonul tau.

| Unicat_Seby_1998 a răspuns:

Parerea mea este ca nu ai nevoie de alte conturi complicate pentru a face asta....il poti urmari foarte simplu dacă ai un cont de gmail asociat si pe telefon si pe laptop, pc sau orice alt divice(telefon/tableta/etc.)

| alex19051988 explică (pentru Unicat_Seby_1998):

Dar cum pot vedea unde este telefonul meu prin cont gmail. Nu exista aplicatie de la Google care sa o instalez in telefon, dar care acea persoana care imi fura telefonul sa nu o vada ca sa pot gasi pana la urma locatia telefonului meu