| Mario1994 a întrebat:

În câte minute vă încarcă telefonul la 100%? Doar cei care au Huawei. Am Huawei Mate 20 lite și am observat ca îmi încarcă bateria în 80 de minute sută la sută. E în regulă? Am telefon de o săptămână.

29 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu am Xiaomi Redmi Note 5. Nu i-am făcut niciodată testul acesta, dar tot cam în același timp se încarcă 100%. Și are bateria de 4000mAh.
Oricum, rareori îl las să se descarce complet. Și încărcătorul meu este de 2A (amperi).

| OldSoul a răspuns:

P20 lite.
Aproximativ 1% pe minut.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Mie mi s-a defectat mufa de la cablul încărcătorului, adică s-a dezlipit puțin. Ți până-mi iau altul, trebuie să-mi frec nervii. Cred că nu-mi ia minute, ci ore!

| Bogdan70001 a răspuns:

Ok, 80 minute pare cam putin, trebuie sa stii ca daca un telefon se incarca prea repede insemna ca viata bateriei a inceput sa se duca si chiar daca se incarca in putin timp si bateria va scadea mai repede.

Tipul cu P Smart fie minte de ingheata apele, fie are bateria pe duca pentru ca un P Smart cu bateria buna trebuie in mod normal sa stea cel putin 2 ore ca sa fie incarcat complet.

| Bogdan70001 a răspuns:

Da ma dracu, janghina aia a ta de P Smart 2019 (care mai vine si cu EMUI big grinDD) se incarca aproape la fel de rapid ca si un OnePlus 7 PRO, care are in momentul de fata are cea mai rapida incarcare (daca nu printre cele mai rapide) din lume
OnePlus 7 PRO - 70 mminute = 100%
P SMART 2019 laughing - 60 minute = 100% cam asa sta treaba nu?

Accepta ca ai bateria pe duca si aia este...

Si sa-ti mai zic ceva, un amic si-a luat de curand un Xiaomi Redmi Note 7 (suporta Quick CHarge 4.0, Fast battery charging 18W nu ca la P Smart care are 10W si nu suporta nici quick sharge) nou si i se incarca intr-o ora jumate.

Mai informeaza-te inainte si nu ma lua tu pe mine cu amenintari imi dau seama de aici ce parlit esti laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am și eu Huawei P Smart 2019 și îmi încarcă bateria cam tot în același timp. Telefonul meu are o functie de încărcare rapida numai pe incarcator 5V 2A.

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Tot asa în 80 de minute? La cât sută îl pui la încărcat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-am pus la încărcat și când avea 14% procent la baterie. De fel eu obișnuiesc sa pun și atunci când am 80% laughing știu ca făcând asta pot strica bateria, dar o obișnuită prosteasca. Oricum, pentru încărcare rapida trebuie sa ai datele mobile off, Bluetooth off, wifi off, aplicațiile care ruleaza în fundal închise, nfc dezactivat.

Și să nu butonezi sau sa rulezi jocuri în timp ce reîncarci laughing eu asa mai fac cateodata laughing

| Sonia822 a răspuns (pentru anonim_4396):

Rog detalii, se poate strica bateria daca am 80% si il bag la incarcat? Pe cat trebuie sa fie bateria pentru a-l pune la incarcat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sonia822):

80% baterie nu este o baterie descărcată și logic ca atunci când reîncarci prea des și nu este nevoie, cu timpul bateria începe sa nu mai țină ca înainte și va trebui înlocuită.

O baterie descărcată este atunci când pe ecran apare mesaj de avertizare ca bateria este prea descărcată. 15 sau 20 procent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu cum zicea cineva mai sus ca ii încarcă în 30 minute, poate și-a cumpărat alt incarcator cu putere mai rapida de încărcare. Eu personal nu as recomanda asta dacă telefonul nu a fost conceput pentru mai mult. Poți deteriora bateria și chiar performanta lui. Am avut un Samsung care nu avea încărcare rapida, i-am cumpărat un încărcător pentru încărcare mai rapida și mi se tot reseta telefonul aiurea. Asta după ce am cumpărat acel încărcator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti copiii copaci se cred experți în tehnologie. Și dacă le zici ca sunt prosti, se supără. Ei nu știu cum se numesc cu buletinul în mana, și ne iau pe aici cu cunoștințe în tehnologie și telefoanele sunt mai deștepte decât ei însiși.

| Mario1994 explică:

La mine exista funcție cu încărcare rapidă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Ba da. Conform gsmarena, telefonul mate 20 Lite are încărcare rapida.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Și eu cred ca este o problema la telefon pentru ca la tine ar trebui sa încarce mai rapid decât încarcă telefonul meu. Comparând telefoanele, la tine este mai avansat fata de tipul de încărcare la Huawei P Smart 2019. Mai ales ca la mine încarcă prin micro USB dacă înțelegi ce vreau sa zic.

Cred ca la tine este reîncărcare prin mufă de tip C.

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Telefonul meu e nou, incarcator are nume asa : Quick charger. Nimic nu e setat la telefon, ce problema sa fie oare? Cum pot activa funcția de încărcare rapidă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Nu exista nici o setare. Problema este la incarcator. P20 spre ex vine cu încărcare Super Charge, cand la tine este Quick Charge. Bineînțeles, poți gasi incarcator super Charge și îți încarcă si mai repede, dar nu știu cât îți poate afecta acest lucru performanta bateriei sau a telefonului. Ție îți accepta doar incarcatore 9V 2A.

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Și ce trebuie să fac? Să iau un încărcător Super Charge sau ce sfat îmi dai? E normal sa îmi încarce în 80 de minute 100%?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Am tras aceste concluzii după ce am dat un search pe google și am analizat un pic detaliile despre ce vrei sa afli tu. Nu sunt mare expret în telefoane, dar nu este indicat sa cumperi un încărcător cu putere de încărcare mai mare atâta timp cât telefonul tău nu accepta. Bucură-te doar de ce ai și ce îți oferă, iar pe viitor dacă se strica încărcătorul, după seria de pe incarcator, cauți pe google și găsești de vanzare încărcător identic. Nu folosi alte încărcătoare cumpărate de la așa-zisele magazine de specialitate pentru ca risti sa strici bateria. În plus, ce încărcătoare se vând pe la magazine sunt doar ciurucuri și vânzători care numai sa te aburească ca vai, ce bun e încărcătorul și într-o luna/doua îți bubuie încărcătorul când bagi în priza. Crede-mă, sunt pățit și de aceea prefer sa caut numai produse originale cu seria originala. Spre ex, pe incarcator ai trecut un cod HW 05XXXX.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Https://m.emag.ro/......DL66B1BBM/

Am găsit aici un încărcător cică "super Charge" care zice ca accepta și încărcare 9V 2A. Dar in titlu scrie una, în descriere scrie ca accepta quick. Mai costa și mult și nu stiu cât este de bun.

| InteractiV a răspuns:

Indiferent ca modelul este Huawei sau nu, procesul de incarcare difera de la model la model. Exista mai multi factori care pot modifica procesul de incarcare. Uzura acumulatorului/mufei de intrare in telefon, uzura bateriei, felul in care incarci, (Inchis/pornit). Daca incarcatorul este cu optiunea de incarcare rapida, daca telefonul suporta incarcarea rapida si asa mai departe. Nu o sa existe niciodata timpul de incarcare egal, indiferent ca ai 2 telefoane asemanatoare si aceleasi incarcatoare.

| Mario1994 explică (pentru InteractiV):

Eu am vrut sa știu altceva. Mai exact ce am întrebat sus.

| InteractiV a răspuns (pentru Mario1994):

Unu la mana, nu ai specificat daca ai achizitionat telefonul nou, din magazin. Doi la mana, daca acesta e nou, ce asteptari ai avea dupa o saptamana? Este normal sa il incarce in 80 de minute, cu trecerea timpului, timpul respectiv va mai creste. Daca asta vrei sa auzi, da, este perfect normal si foarte bine ca este incarcat la 100% in 80 de minute, salut.

| Mario1994 explică (pentru InteractiV):

Am achiziționat telefon nou acum săptămâna trecută. Huawei Mate 20 lite am.

| mitzok a răspuns:

Am un s7 edge si imi incarca in cam 70 de minute full

| deix001 a răspuns:

Al meu se incarca cam intr-o ora fix, de la 0% la 100%

| Mario1994 explică (pentru deix001):

100% într-o oră? La mine de ce încarcă într-o oră jumate? E ceva bai? Îl am nou de o săptămână.

| Alexia2727272727 a răspuns:

Eu am Huawei p20 lite și mi se încarcă în aprox 30 de minute

| Mario1994 explică (pentru Alexia2727272727):

Cum naiba? La mine se încarcă în 80 de minute