| fyrelord a întrebat:

În colțul din dreapta al telefonului, lângă Digi Mobil apare un "L", ce înseamnă? Înainte aveam cartelă prepay și era H, iar acum sunt pe abonament și îmi apare "L". Are vreo legătură cu faptul că sunt pe abonament sau cartelă?

Răspuns Câştigător
| DamienArmitage a răspuns:

Acestea apar cand activezi serviciul de date mobile.
G inseamna GPRS si este standardul cel mai lent de viteza, fiind folosit la o retea GSM(2G).
E este o extensie a GPRS-ului, acesta fiind numit EDGE, este în mod corespunzător un pic mai rapid, dar încă mai folosește rețeaua veche de GSM(2G).
3G sau UMTS, este succesorul la rețeaua GSM, avand o viteza net superioara.
H și H + sunt prescurtarile pentru HSPA și HSPA +. Ambele utilizează rețeaua UMTS, în cazul în care H este mai rapid decât 3G și H + este mai rapid decât H.
4G este standardul pentru LTE (L) și este cel mai rapid.

1 răspuns:
| DamienArmitage a răspuns:

Standardul oferit acum de catre serviciile de telefonie mobila este cel de 4G (L). In functie de vechimea telefonul mobil si zona in care te aflii + proximitatea fata de antena/ antenele de distribuire a semnalului, literele vor varia.