| SarahHelen a întrebat:

In urma cu 3 saptamani mi-am cumparat un Galaxy S4, azi am reusit ca prin minune sa alunec pe gheata cu telefonul in mana (telefonul era si in husa) si tot ca prin minune am avut ocazia sa ii sparg dispay-ul.Pot sa zic ca nenumarati ani am profitat de telefoane Galaxy S dar niciunu nu m-a dezamagit ca acesta.La prima cazatura sa ajung sa mi se piarda imaginea la telefon.
Cum as putea sa il repar si cat ar costa? sau daca m-as duce la magazinul de unde l-am achizitionat, telefonul fiind in garantie ma pot ajuta?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Garantia nu te salveaza de asa ceva.Este numai pentru probleme tehnice.Dezamagita de telefon? Ce ai fi vrut? Sa se sparga gheata si nu el? Amuzanta mai esti.Trebuia sa il tii in mana sa te vada toata prostimea ca ai S.

| SarahHelen explică (pentru darrio2007):

Pot sa ma duc la protectia cons si sa ii aduc de unde am cump telefonulwinking telefonul cand l-am cumparat a fost si ultimul din magazin si era cel din vitrina, cutia nu mi-a desigilat-o nici in fata.Nu e normal ca dupa 2 sapt sa se sparga la prima cazatura.Si evidentiand ce ai zis in ultima propozitie, nu ma laud scumpule/scumpo doar ca tocmai ce iesisem dintr-un apel si mi s-a intamplat asta.
Sunt fel si fel de cazuri, nu e vorba de fite aici, ca nu stau cu telefonul in mana in loc de manusi pe frigul de afara.

| darrio2007 a răspuns (pentru SarahHelen):

Cum adica nu ti-a desigilat cutia? L-ai luat ai platit si ai plecat? Fara proba fara nimic? Nu cred.

| SarahHelen explică (pentru darrio2007):

Era ulimul din magazin, cel din vitrina! cutia a avut-o in spate la ei in depozit, nu a fost desigilat telefonul in fata mea.
Ai inteles?

| darrio2007 a răspuns (pentru SarahHelen):

Aici a fost vina ta.Cum poti cumpara ceva fara sa vezi? Nu mai vorbesc de proba.Care era obligatorie.Copil.

| darrio2007 a răspuns (pentru SarahHelen):

Cum adica nu e normal sa se sparga la prima cazatura? Dar la a cata ai fi vrut sa se sparga? La a 8 a? Ce gandire ai, copile!

| SarahHelen explică (pentru darrio2007):

Am avut un S3 inainte care ma miram cum de nu se spargea dupa n cazaturi, asta vreau sa ma duc sa le zic! Ca au teste facute pentru S4 si realitatea e 0

| darrio2007 a răspuns (pentru SarahHelen):

Acum am inteles dilema ta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Garanţia NU acoperă defectele datorate "acţiunilor mecanice" ( căderilor, trântirilor, etc. )!
Deci, va TREBUI să plăteşti contravaloarea reparaţiei :(

Telefonul îl duci la un Service din lista menţionată pe Certificatul de Garanţie!

Un display cu touchscreen original costă în jur de 600-700 lei :
http://www.shopmania.ro/......-galaxy-s4

http://www.gsmnet.ro/......nal--65513

La asta se mai adaugă manopera de 100-200 lei...
http://www.servicegsm.ro/inlocuire-display-samsung/
Deci, costul total este în jur de 700-800 lei :(

Toate cele bune.

| OldSoul a răspuns:

Poti repara telefonul in orice service gsm, garantia nu acopera costurile reparatiei, dar daca vrei sa ai garantia si dupa reparare trebuie sa il trimiti la unul din serviceurile ce au contract cu firma care a emis garantia, ca pret nu te pot informa dar probabil undeva la 150-200€.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioiii, tu vrei un telefon care sa fie redneck proof.Nokia 1200 is the best.
Galaxy S4 necesita display, touchscreen si manopera.
Display cu touch 500, plus 80-100 de lei manopera.Normal e 35 de lei manopera, dar mai rotunjim si noi. happy

| Vanqu1sh a răspuns:

Garantia tine de probleme din fabrica, nu problemele care le faci tu dupa. Preturile de obicei variaza de la service la service, dar nu cu mare diferenta.

| AliLina2 a răspuns:

Buna,te va costa destul de mult, peste 5 milioane..Nu poti profita de garantie pentru ca tu l-ai spart.

| laura2105 a răspuns:

Nu stiu cum ai putea sa il repari, dar stiu ca de obicei nu prea te ajuta cu chestii de genul, ecran spart, chiar daca ai garantie.