| Demidol a întrebat:

Intre Huawei si Samsung, ce este de preferat?
In general. Nu ma intereseaza camerele foto ci telefonul, accesul la internet.

Răspuns Câştigător
| venividivici2017 a răspuns:

Din proprie experienta, iti recomand Huawei.Am detinut telefoane din gama Samsung, cele mai recente fiind S7 Edge cu care am avut probleme la placa de baza, 2 modele.Un Note 8 care inca functioneaza dar bateria este de tot rasul.Momentan detin un Huawei Mate 20 Pro care la momentul actual bate orice model de Samsung in orice,inclusiv raport pret-calitate.Din pacate,Samsung a ajuns undeva sus,pozitie de neclintit,pentru moment, nu neaparat datorita calitatii, ci mai degraba datorita numelui. Datorita acestui motiv, telefoanele ies cam repede, pe banda rulanta iar multe venind cu diverse defecte hardware.Huawei,in schimb,doresc sa depaseasca Samsung,atat la gama mai ieftina, cat si flagship-urile lor.Din acest motiv, datorita ambitiei si inovatiei, consider ca produsele din gama Huawei sunt mai calitative, precum si la un pret corect fata de ceea ce ofera.

12 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Huawei.

| ziftode a răspuns:

Samsung

| Bogdan70001 a răspuns:

Xiaomi,dar daca vrei tu strict din ce ai enumerat recomand telefoanele Samsung din 2016 (toate in general), A5 2017, S8/S8+ si Note 8, in rest sunt overpriced.

HUawei sub nicio forma, poate decat P20 Lite, in rest...

| Demidol explică (pentru Bogdan70001):

Despre astea mi s-a vorbit. Da-mi amanunte despre Xiaomi.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Demidol):

Pai da Xiaomi incepe incet incet sa ajunsa si in Romania.Momentant este im top-ul vanzarilor din lume (alaturi de Samsung, Huawei si Apple)
Si sunt pur si simplu best-buy, adica chiar nu poti sa gasesti un telefon in aceeasi zoona de pret la fel de bun ca un XIaomi.

De exemplu, sa zicem ca ai buget de 1.600, ok?
-> Iti iei Pocophone F1 care este pur si simplu imbatabil in zona lui de pret, ba chiar uite aici o poza cu top-ul celor mai performante telefoane din lume https://imgur.com/a/dAPgrYg (nu o fi el chiar in primele locuri, dar trebuie sa stii cont ca este decat 1.600 lei (1.200 in afara) si nu cred ca mai este vreun telefon sub 2.000 lei pana la locul 50 )

Uite eu de exemplu trebuia sa-mi iau un tel de ~700 lei, mi-am luat un Xiaomi Redmi 4X care la 600 lei (cat este acum) are 3GB RAM/ 32 ROM, iti poti pune Android Pie, primeste ultimele versiuni de MIUI ( Custom ROM-ul celor de la Xiaomi) si are o baterie DE 4100mAh, adica te tine lejer o zi de utilizare normala + jocuri )

Apropo la Xiaomi nu-i ca la Samsungwinking S-a lansat One UI ( Android-ul celor de la Samsung) si este compatibil decat cu S9/S9+ si Note 9, adica 3 telefoane big grinD
La Xiaomi, cand se lanseaza o noua versiune de MIUI ( Android-ul celor de la Xiaomi) nu vine decat pe 3 modele, da? Vine pe ZECI DE MODELE! Urmeaza sa se lanseze MIUI 11, care din start se stie ca va fi compatibil cu Xiaomi-ul meu (Redmi 4X) din 2017 si cu multe alte telefoane

Eu zic clar sa mergi pe Xiaomi, daca vrei imi zici ce buget ai si iti zic ce telefon de la Xiaomi ar fi bun pentru tine (sa-mi zici si pentru ce-l vei folosi)

| Demidol explică (pentru Bogdan70001):

Multumesc.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Demidol):

N-ai pentru cewinking

Te-as ruga sa dai funda raspunsului care ti-a fost cel mai de folos

| Demidol explică (pentru Bogdan70001):

Mare greseala ai facut! Meritai o fundita. Dar mie nu-mi place obiceiul asta de a se cersi funda. Nu ai putut sa taci?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Demidol):

Esti chiar patetic omule...Tu dai funda aiurea doar pentru ca ti-am reamintit.Din cate stiu eu funda se da perosanleor care ti-au fost cel mai de ajutor, iar din ce zici tu, nu mi-ai dat doar pentru ca ti-am reamintit...
Mda, nu mai astepta suport din partea mea pe site-ul asta, bafta!

| KLiNK a răspuns:

Depinde de tine ce vrei. Samsung are ecrane Amoled, iar procesoarele Exynos sunt extraordinare d.p.d.v al consumului de energie. Huawei au prețuri mai competitive (în special telefoanele mid range). Dacă ai un buget de peste 1000 de lei eu aș zice să mergi pe Samsung. Vei avea cele mai bune ecrane de pe piață și baterie destulă.

| Demidol explică (pentru KLiNK):

Hmm, nu am buget asa de mare. Dar aveam o oferta. Intre timp, a cazut. Multumesc.

| Mandeliu a răspuns:

Daca nu ai pretentii la brand sau alte chestii de genul, as merge pe Huawei, chiar daca in mana mea chiar acum am un S9. Pentru mine, ceea ce trage in jos tare de tot Samsung-ul e viata bateriei, mai ales la modelele astea high end. Din ce am vazut la Huawei, bateria te tine lejer o zi, iar eu uneori sunt nevoit sa imi incarc telefonul si de 2 ori pe zi daca chiar il folosesc. Abia la note 9 din ce am auzit tine bateria o zi. Insa, daca te referi la modele mid-low end, cam trebuie sa te informezi singur. Sau, as merge pe un X, daca as avea iar ocazia si banii.