| DaciaRomania a întrebat:

La cam cat e normal /ideal sa setam luminozitatea ecranului telefonului sa fie ok pentru ochi? In procente.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pune-l să se ajusteze automat facut. de gradul de iluminare ambiantă

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu iti dai seama ca sunt cel putin cateva zeci de display-uri cu setari si specificatii diferite astfel incit un 20% pe un telefon va fi cit un 40% pe altul samd?

| dullcat a răspuns:

Cred ca e subiectiv, depinde ce varsta ai si daca porti ochelari de vedere.
Eu reglez manual de obicei. Am setat 60% in interior ziua, noaptea in interior scad la 35% (fara vreo sursa de lumina in camera), iar afara daca e soare ar trebui 80%.

| Frank51 a răspuns:

Nu există normalitate la ceva subiectiv.

| NLS a răspuns:

Pe telefoanele cu 400nits sau mai putin, la 90-100%
Pe telefoanele care au 700-800nits, 65-70%
Pe telefoanele care ating 1000-1400nits, e suficient 50%
Daca are 1700nits, la 35-40% se vede inca perfect (frate-meu are S22 Ultra, la el am vazut ca e suficient)

DAR tot ce am spus e valabil DOAR pentru mine, pentru ca sensibilitatea ochiului difera de la persoana la persoana,
si pentru ca posibil ca modelele testate si vazute de mine sa fie putin diferite de alte ecrane cu numar de nits identic.
(conteaza si stratul antireflexiv si multe altele)

| 120bulevard a răspuns:

20%