| Katalinn699 a întrebat:

La ce te ajuta cablul TYPE-C?

5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Este un cablu de incarcare si de conectare la PC pentru telefoanele de ultima generatie care au in loc de mufa microUSB, mufa USB type C.

| Ineys a răspuns:

Are acelasi rol ca si micro usb, doar ca este un standard mai nou si a fost introdus pe piata din cauza unor avantaje pe care le are fata de micro usb.

Uite aici avantaje si dezavantaje:
https://www.gadget.ro/......sb-type-c/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

USBC?
este "noua tehnologie" dupa microusb.
Prin usbc poti transfera date, semnal video, mai rapid, si poti incarca bateria pe fast charge, pentru telefoanele care suporta asa ceva.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Te ajuta ca fiind singura solutie sa connectezi noile porturi usb, nu oriunde ar fi ele, in telefoane mobile, in calculatoare, etc. daca ai asa un port un cablu din asta e singura solutie
dat fiind faptul ca nu e deloc compatibil fizic cu vechiul model de port usb/micro-usb

cu toate ca exista adaptoare la vechile cabluri, totusi daca ai nevoie de viteza mare (cum ar fi un storage extern la un calculator) ar fi bine sa folosesti un cablu dinasta

| Levington a răspuns:

De obicei, ajuta la incarcarea si schimbul de datela telefonele mai performante (s8, s9 si multe altele)