| tonyc7 a întrebat:

La telefoanele inteligente, stiu ca exista o setare care daca e activata, telefonul cica ar putea fi gasit in cazul in care e pierdut sau furat.
As dori sa stiu daca pot fi 100% sigur de eficienta acestei setari?
Si daca chiar imi pot proteja telefonul (macar in privinta accesului la datele personale din el) in cazul in care e gasit sau furat, pe baza acelei setari activate (dar si pe baza activarii deschiderii ecranului cu un cod pin)?
Ce sanse mai are eventualul hot sau eventualul gasitor de a mai patrunde in telefonul meu daca am apucat sa activez cele doua setari?

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia frumos licenta la BitDefender Mobile, nu e mult, vreo 100 RON pe an sau ceva de genul, si are un modul de protectie la acces neautorizat/furt/pierdere foarte bun.

| Brizbriz a răspuns:

La iphone, chestia e de ultimul rahat, absoluta, cine il fura il poate vinde ca piese de schimb si atat, dar e de ultimul rahat pentru ca asta inseamna ca un telefon care e al meu, nu il mai pot debloca daca am uitat parola de icloud, iar Apple nu il deblocheaza decat daca dovedesc, cu acte ca e telefonul meu

la restul, o resoftare scoate blocarea, dar, poti sa il gasesti cu find my phone, atat timp cat ai pusa si stii parola contului din telefon, google are asta, iar Samsung are de asemenea pe langa google (daca ai telefon Samsung il poti localiza si pe google si pe Samsung)

| gabriel2004o a răspuns:

Dacă ai Samsung atunci doar îți faci cont pe Samsung Members la ei și când e pierdut doar te loghezi de pe un alt dispozitiv pe web browser
Merg și pe celelalte telefoane cu android la fel deși nu e la fel de bun ca cel de la Samsung(aici doar te conectezi cu contul de google la care trebuie sa fie și telefonul conectat)
Iar la iphone nu știu

| Andrei0003 a răspuns:

Dacă nu ai Samsung sau iphone ( care au propriile lor softuri pentru așa ceva), există,, find my device" de la google, prin care poți să vezi locația telefonului în timp real, procentajul bateriei, alte funcții care sunt de ajutor și cam ce ai mai zis tu. Tu știi ce telefon ai și informează-te în legătură cu softul /aplicația corespondentă telefonului tău. ( localizare cu cont google/Samsung/Apple etc.) Apropo, cred că e necesar să nu uiți locația și datele mobile oprite pentru oricare dintre ele.

| tonyc7 explică (pentru Andrei0003):

Asta cu locatia si datele mobile oprite, mai conteaza daca am deblocare inteligenta la ecran pe baza unui cod pin?