| alexboss2020 a întrebat:

M-a sunat un numar suspect si necunoscut! Este acesta +393533112693! Nu vreau sa raspun la el sa ma trezesc cu probleme sa platesc banii 10-15€(stiti la ce ma refer), vreau sa stiu din ce tara provine acest numar si cum as putea sa scap de el sa nu ma ai sune incontinuu fara sa schimba cartela, numarul de telefon!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Block a number in Android Marshmallow
1. Navigate to your phone app and then Recent calls.
2. Find the number you want to block.
3. Press and hold that number.
4. Select Block number in the next window and confirm.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti sunat de scam-eri din lumea intreaga, pentru ca ti-ai dat numarul, pe cine ce site-uri virusate, iar acum esti in baza lor de date! Nu raspunde!

| alexboss2020 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de ajutor dar am rezolvat problema si categoric nu am dat numarul nimanui si nu am intrat pe site-uri virusate! Pa! Omul a sunat un numar random!

Bula
| Bula a răspuns:

Daca doar primesti un apel, inca nu te costa nimic.
Te poate costa doar daca suni tu si este un numar "vrajit", cu suprataxa.

Daca acelasi numar te suna de 2-3 ori, poate fi o cunostinta care te suna. Poti sa raspunzi linistit si sa vezi cine e si ce doreste.

| Bondarel99 a răspuns:

Pare ca vine din Italia.
Daca esti pe abonament blocheaza, nu raspunde, imediat nr. Gasesti optiune de blocare, intra la setarile de la apeluri.
Daca nu esti pe abonament si nu ai credit disponibil poti raspunde ca nu au ce sa iti ia.

| dannyel86 a răspuns:

Prefixul 0039 e alocat Italiei. Daca te suna repetat acelasi numar, il treci in agenda ca "Necunoscut" si apoi il bagi in lista cu numere restrictionate.
Daca as sti ce sistem de operare are telefonul tau, poate as gasi si informatii cum sa faci concret asta.
Dar poate de descurci singur la restrictionarea apelurilor.

| alexboss2020 explică (pentru dannyel86):

Am un Allview X3 spul lite cu andoird 6.0!

| dannyel86 a răspuns (pentru alexboss2020):

Block a number in Android Marshmallow
1. Navigate to your phone app and then Recent calls.
2. Find the number you want to block.
3. Press and hold that number.
4. Select Block number in the next window and confirm.

| Kryeno a răspuns:

Nu ești nevoit să-ți schimbi numărul de telefon. Și mie mi s-a întâmplat să fiu sunat de un nr. cu prefix de Germania și n-am făcut altceva decât să-i închid. Nu au cum să îți umfle factura dacă nu răspunzi la apel și nu îi suni înapoi (așa a fost în cazul meu, cel puțin).