| DDCC a întrebat:

Mă poate lămuri cineva cu o chestie?
O extraopțiune la cartela de telefon durează o lună. Când apelez serviciul care îmi zice cât timp este activă primesc notificare cu "Extraopțiunea este valabilă până.". Aici sunt confuz. Poate că doar mie mi se pare însă cei de la Orange lasă activată o opțiune mai puțin în ziua "până la data de" iar la cei de la Telekom este activă și în ziua aia, inclusiv.
Adică, dacă am așa: Până la 16.12. 2016, la Orange înseamnă că în 16.12. 2016 ora 00:00 opțiunea este dezactivată iar la Telekom că abia în 17.12. 2016 ora 00:00 opțiunea este dezactivată.
Sau mereu necesită precizat "inclusiv" după "până la data de" ca să fie luată în calcul și ziua respectivă?
Mulțumesc anticipat de răspuns!

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca ei spun ca ai pana la data de 16, atunci extraoptiunea este valabila doar in data de 15(inclusiv 15), deoarece este "pana" in data de 16 -adica ziua 15; deci nu si data de 16. Asa este la mine, si sunt pe telekom.

| oprescudorin11 a răspuns:

E adevarat! La Orange spune pana la data de XX si poti vorbi si in acea zi!
La Telekom, spune ca pana la data de XX si in ziua de XX nu mai este activa!
Adreseaza-te la Protectia consumatorului! Toti sunt HOTI ordinari, dar TELEKOMUL depaseste orice limite de nesimtire!
Am prea multe procese, dar astia sunt urmatorii pe lista!

| DDCC explică (pentru oprescudorin11):

M-aș bucura să nu mă fi luat la mișto cu Protecția consumatorului.
Ce procese ai? La ce te referi?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru DDCC):

Cu telekomul!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru DDCC):

Daca ai la Orange pana la data de : sigur ai si ziua aia, sunt la ei de 6 luni dupa ce am anulat contractul cu telekomul.Sunt tot felul de hotii, ca si la banci ascunse, greu de dovedit! Mai indicat e sa fii atent macar de acum incolo! Eu am luat tepe de la Vodafone si Telekom pana acum. Astilalti(DiGii si Orange) se pare ca sunt mai seriosi! Sau in mod sigur cunosc motivele pentru care am renuntat la ailalti!