| Andrəi a întrebat:

Ma tot suna un nr ciudat 00255411800241 eu voiam sa raspund pana mi-a zis mama ca daca sunt la abonament imi pot face o factura "frumoasa". Aveti idee cine este, eu initial credeam ca
a gresit numarul

Răspuns Câştigător
| rijkaard a răspuns:

Nu pentru ati trimite banii acasa suni mai desteptule se vede clar ca nu esti istet deloc gandesti doar cum vrei tu cine a zis asa ceva? pentru informatii despre cont poate sa ceara cineva care de fapt nu e posesorul contului real sicu un astfel de interlocutor nu mai am ce conversa incearca si punete si studiaza si citeste mai mult si mai bine te-ai gandi de zece ori inainte sa trimiti un mesaj caci te faci de ras cu atata prostime cata esti in stare sa afisezi

| Salontanul a răspuns (pentru rijkaard):

Cu cine te certi? Ce legatura are telefonul din intrebare cu contul bancar?

| rijkaard a răspuns (pentru Salontanul):

Daca nu citesti atent ce a intrebat omul si nu reuseste mintea ta sa faca legatura este destul de grav... fara comentarii la asa ceva

| Salontanul a răspuns (pentru rijkaard):

Acum serios! Unde scrie in intreabarea de mai sus de banca? Poate ca eu sunt mai prost dar vad bine ca scrie de telefoane! Redau textul ca poate nu ai putut citi pana la capat: " Ma tot suna un nr ciudat 00255411800241 eu voiam sa raspund pana mi-a zis mama ca daca sunt la abonament imi pot face o factura "frumoasa". Aveti idee cine este, eu initial credeam ca

a gresit numarul".

| rijkaard a răspuns (pentru Salontanul):

Daca nu esti la curent cu ultimele metode ale super hackerilor profesionisti din lume care sunt infractori cibernetici si care fura astfel de identitati adica numere de telefoane *** apoi sa sune si sa se foloseasca de ele de persoanele pe care le apeleaza in scop infractional inseamna ca mult esti ramas in urma si afla ca majoritatea acelor numere au formatul afisat in mesajul care chiar tu l-ai reprodus acum esti satisfacut de raspuns?

| Salontanul a răspuns (pentru rijkaard):

Insistenta ta in a spune un raspuns care n-are legatura cu intrebarea m-a facut sa ma uit peste profilul tau. Concluzia? Ai raspunsuri date aiurea, cu grave greseli gramaticale si cu tendinta de a jigni si a "te da interesant". Putine raspunsuri, multe aiureli. In consecinta prefer sa nu-ti mai raspund (pentru ca nu te pot face sa intelegi ca intrebarea n-are lagatura cu banca) si la urmatoarea discutie sa te si blochez. Succes dar prevad ca vei fi pe lista celor cu conturile suspendate, in scurt timp!

| rijkaard a răspuns (pentru Salontanul):

Ai scris asta deoarece ai ajuns la concluzia ca esti inferior si te deranjeaza adevarul nu-i bai sa fie cum zici tu desteptule

| Andrəi explică (pentru rijkaard):

Am 13 ani....Nu ma mai lua pe mine cu harfele tale ca stim cu totii ca ai plecat din tara de foame si acum ai aere

| rijkaard a răspuns (pentru Andrəi):

Mai ai mult pana sa ghicesti ce sa-i faci te intelege lumea ca esti inca cu creierul crud

| Andrəi explică (pentru rijkaard):

Decat ca tine prajit.

| rijkaard a răspuns (pentru Andrəi):

Bravo

26 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU raspunde! Sunt telefaone internationale de la spam-eri!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt diversi spameri de prin tari straine care intr-adevar te vor taxa la factura daca le raspunzi sau daca ii suni inapoi din curiozitate

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

"00 255 41 180 0241:Acest numar are o identitate ascunsa in care iti fura banii daca raspunzi(super ciudat)mai ales ca foloseste scamm."
https://www.cinesuna.info/00255411800241

| Lucian4 a răspuns:

Asa este. in europa s-a introdus recunoasterea vocala. Romania e in urma si romanii nu au auzit de asta
siteul bancii hsbc https://www.hsbc.co.uk/1/2/voice-id
BBC - http://www.bbc.co.uk/......rvice-work
banca barclays: https://www.barclays.co.uk/help/security-fraud/automated-voice-call/

| suntserios a răspuns (pentru Lucian4):

Interesant, imi voi adapta raspunsurile.

| andreia67 a răspuns (pentru Lucian4):

Exista si in Romania si este optionala.

| Lucian4 a răspuns (pentru suntserios):

Da e interesant!, nu am inceput sa folosesc serviciul asta (lucrez in Londra), dar mi se pare ca la e limita securitatii.
De ex, vocea a fratilor gemeni poate pacali si incalca securitatea sistemului de recunoastere vocala a bancii.
Pare ciudat sa accepti si permti cuiva sa acceseze contul cu voice id ca dovada de identificare.
O reclama a bancii hsbc zice ca vocea este unica.
oricum sunt mult cienti care folosesc, pentru rapiditatea autentificari in cont

| Lucian4 a răspuns (pentru andreia67):

Nu stiam, trebuie sa fie o piata bancara comuna si concurentiala:-d

| andreia67 a răspuns (pentru Lucian4):

Eu am primit oferta asta de la Raiffeisen si am refuzat-o. In fine eu am motive personale dar probabil ca statistic metoda este suficient de sigura.

| rijkaard a răspuns (pentru andreia67):

Ha,ha,ha.vai si amar de Romania!

| Xaya a răspuns:

A aratat intr o zi la stiri numerele astea lungi au de obicei originea in alte tari! Vezi ca daca raspunzi iti poate incarca abonamentul sa iti faca facturi de mii de lei! Daca continua sa te sune blocheaza numarul si du-te la politie am inteles ca pot afla locatia celui care suna. Daca te-a ales pe tine inseamna ca contul tau bancar este legat la numarul de telefon ori ca ai vreo comanda vocala pusa pe card sau ceva...

| rijkaard a răspuns:

Doamne fereste sa raspunzi ai mare grija ca sunt fel de fel de hackeri care fura numere de telefon de pe net apoi te lasa sa vorbesti ca apoi sa iti foloseasca vocea pentru recunoastere vocala si sparg conturi bancare sau alte minunatii

| rijkaard a răspuns:

Mare ramas in urma esti mai frate nu uita ca eu traiesc in Anglia si aici asa se recunoaste identitatea posesorului de cont bancar prin telefon cand mergi la banca e una cand vorbesti la telefon e alta ctred ca traiesti in secolul cinspe se vede clar de la o posta ca traiesti in Romania post comunista

| ArthosClaudiu a răspuns:

Exact acelasi nr m-a sunat si pe mine acum 5 minute ce naiba?

| CaffeeStory a răspuns:

Incearca aici: www.bulearca.ro

| SketchFEVER a răspuns:

Ieri 3 colegi au fost sunati de numarul asta intre orele 12-13 in timpul scolii. Prea ciudat, oricum niciunul nu a raspuns asa ca sa nu raspunzi nici tu, eventual pune-l pe blacklist.