| Cernat020n a întrebat:

Mai am de platit 6 luni la un abonament la Orange. Nu stiti daca pot sa inchid abonamentul mai repede si cum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, facand o cerere de reziliere a contractului.

| Cernat020n explică (pentru Ioandelasal):

Este gratis sau va trebui sa platesc suma de bani cat as mai fi avut de platit pana la incheierea contractului?

| Cernat020n explică (pentru Ioandelasal):

Procesul este gratis sau va trebui sa platesc cat as mai fi avut de platit pana la incheierea contractului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cernat020n):

De regula se plateste o suma, conform conditiilor de reziliere din contract, dar nu trebuie sa platesti contravaloarea abonamentului pe perioada ramasa.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă doreşti rezilierea Contractului ÎNAINTE de expirarea termenului MINIM ( Contract pe minim 2 ani ), atunci TREBUIE să PLĂTEŞTI contravaloarea abonamentului pe lunile rămase!

"8. Încetarea Contractului
Contractul poate înceta după cum urmează:
a) prin acordul părţilor;
b) prin reziliere conform art.1.16 din TCG;
c) prin denunţare unilaterală, solicitată de Client, cu un preaviz de cel puţin 30 de zile calendaristice, şi cu plata de juste despăgubiri egale cu valoarea abonamentului înmulţit cu numărul de luni rămase până la
expirarea Perioadei minime contractuale, conform art.1.17 din TCG. Nerespectarea termenului de preaviz conduce la considerarea ca neconformă a solicitării de denunţare a contractului;
d) la data primirii notificării, fără intervenţia instanţei de judecată şi fără alte formalităţi, în cazul în care
Clientul persoană juridică îşi încetează activitatea, devine insolvabil, este iniţiată o procedură de lichidare
împotriva acestuia sau în caz de deces al Clientului persoană fizică;
e) în orice alte cazuri prevăzute în Contract sau legislaţia aplicabilă.
Încetarea Contractului nu exonerează părţile de răspundere pentru obligaţiile rezultând din Contract până
la data încetării sau ca urmare a încetării acestuia." - SURSA :
http://www.orange.ro/files/contracte/orange-contract-voce.pdf

Preferabil ca Cererea de renunţare la abonament prin denunţare unilaterală să o transmiţi în SCRIS, prin Poştă ( scrisoare recomandată cu Confirmare de primire )!

Asta pentru a putea demonstra respectarea termenului de preaviz de 30 de zile ( care se scurg de la data la care au primit Cererea ta, dată menţionată pe Confirmarea de primire care se întoarce la tine )!

Astfel că, la cel puţin 30 de zile după acea dată, va înceta Contractul DACĂ plăteşti contravaloarea pe lunile rămase!

Toate cele bune.