| Daniel_Nistrean_1991 a întrebat:

Meizu M1 Note vs Meizu M2 Note, care telefon e mai bun la raportul calitate pret si ce avantaje/dezavantaje au?

1. Camera
2. Ecranul
3. Wi-fi si reteaua
4. ETC

Mersi! happy

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dintre acestea, eu aş alege Meizu M2 Note - vezi comparaţia & MOTIVELE şi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.smartprix.com/......voogzq.php

Toate cele bune!

| Daniel_Nistrean_1991 explică (pentru bursuc001):

Mersi, dar acolo sunt specificatiile nu o comparatie reala a camerei si display-ului. Am ales Meizu pentru ca e un brand de incredere in china si nu are aceleasi probleme pe partea de soft precum are Lenovo.

| bursuc001 a răspuns (pentru Daniel_Nistrean_1991):

Cu plăcere :)

Mda, eu m-am referit STRICT d.p.d.v. tehnic;)
Modelele par să aibă acelaşi tip de cameră şi de display :
http://www.gsmarena.com/compare.php3?&idPhone1=6890&idPhone2=7266

Cel mult, dacă ai timp, poţi căuta rezultate la teste de Benchmarks...
http://www.phonearena.com/phones/benchmarks

O zi frumoasă!

| Daniel_Nistrean_1991 explică (pentru bursuc001):

La Benchmark e clar ca buna ziua ca M2 are procesorul CPU si GPU mai slab, deci jocuri mari nu o sa mearga, pentru jocuri M1 Note sau daca vrei si card de memorie, Lenovo K3 Note. Specificatiile sunt aceleasi insa cum regleaza ei componentele la fiecare model difera, astfel sunt vorbe precum ca M1 ar avea toate cele 3 mai bune. Desi camera la M2 e de un tip mai nou, display-ul ii de un tip mai nou de la sharp si cipul audio se zice ca e aceeasi, si cum de pe moment cedeaza la M1? Habar nu am, poate o sa o rezolve prin soft mai tarziu, nu stiu.

| bursuc001 a răspuns (pentru Daniel_Nistrean_1991):

Mda... Eu am ales Meizu M2 Note doar pentru avantajul oferit de faptul că are slot pentru SDcard extern ( şi încă de 128 Gb )!
Celălalt model NU are slot şi memoria internă de 16/32 Gb este total INSUFICIENTĂ sad
Prin urmare, nici NU prea ai unde instala jocuri mari/noi/performante!

Totuşi, aş zice că un procesor Octa Core de 1.3 GHz se va descurca destul de bine happy

O zi frumoasă!

| Daniel_Nistrean_1991 explică (pentru bursuc001):

Pai mai mult ma joc la calculator, Octacorer 1.3 GHZ e destul, eu am comandat tel inca de luni, Meizu M2 Note, puteam sa mai dau comanda de o alternativa. Lenovo K3 Note e un tel extrem de bun dar nu l-am luat doar pentru ca se zice ca camera cedeaza celei de la M2, totusi sunetul atat la speaker cat si la casti am inteles ca ar fi mai bun la Lenovo, dar asta e deja. O sa ma interesez de cipul audio de la M2, dar cred ca un equalizer ca Dolby Atom rezolva problema. Din cate am inteles la partea de soft si display Meizu sunt foarte aproape de Samsung si Apple, a fost un punct forte pentru care am ales acest brand, care de altfel nu ii prea ieftin, eu inca de cand aparuse galaxy s3 eram fascinat de reproductia culorilor la el si pe piata comparabil la moment e doar Meizu si Apple.