| RAY a întrebat:

Merita sa cumperi un telefon ieftin daca ai nevoie doar de gps si ocazional internet?

https://www.emag.ro/......edesc/p3/c

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu sunt la al doilea telefon ieftin.
Primul a fost E-boda, foarte bun, nu se bloca, naviga bine pe internet, insa dupa 2 ani nu mai mergeau unele aplicatii pe el, era depasit ca si configuratie. Doar camera era slaba la el, in rest tinea incarcat ok, se incarca repede, rezista la trante. A fost si udat, si-a revenit complet.
Anul trecut am cumparat un Bluboo D1, telefonul asta are specificatii foarte bune, camera foarte buna (pe timp de zi), insa se simte ca e de proasta calitate. De la inceput s-a stins un colt al ecranului, la prima cazatura mai serioasa s-a spart un colt, cand se aduna mai multe aplicatii in background se blocheaza complet (il gasesc inchis in buzunar), timpul de incarcare este foarte lung (si 6-7 ore, daca il butonezi).
Am mers cu GPS pe Bluboo, functioneaza, dar uneori se blocheaza si stai cate 10 minute dupa el. Aflat in traficul unui oras strain, nu e deloc iertabil.

| Plato a răspuns:

Normal.

| RAY explică (pentru Plato):

Esti in criza de litere, adu niste argumente

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Sunt curios, oamenii aia ce dau peste 1000 de euro pe un telefon, cat la suta din functiile lui folosesc? Alea sunt doar fite, pitipoance si cocalari ce necesita aprobare, ca singura lor calitate e telefonul.
Sa ai nevoie de Note9 la munca e una, sa-l iei sa fii "jmk" e alta.
GPS-ul e tot GPS, pe toate telefoanele. Nu se schimba harta in functie de pretul telefonului.
Ce rost are sa arunci cu banii pe un obiect care nu-ti foloseste? Ce nevoie au copiii aia de 13 ani de iPhone X? N-au nevoie, e doar fita.

Eu chiar imi folosesc telefonul la treburi, altfel nu m-ar fi convins nimeni sa-l iau.

| RAY explică (pentru Plato):

Ce treburi asa importante faci cu telefonul?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Il folosesc la munca.

| Bogdan70001 a răspuns:

Daca traiestin la oras niciodata nu o sa-ti fie de ajuns doar GPS-ul...

Eu zic ca cel mai bine pentru toata lumea ar fi sa-si cumpere un Pocophone (https://www.pcgarage.ro/......te-black/) care te tine lejer 2 ani cu update-urile si haardware-ul eu zic ca daca ai grija de el te tine 3-4 ani

| CdeMetal a răspuns:

Merita, mai ales daca gasesti un Xiaomi pe la 400-500 lei, ca de obicei au specificatii bune pentru pretul lor
https://www.emag.ro/......DQ5C5SBBM/
UIte un exemplu de telefon foarte bun pentru pretul lui

| RAY explică (pentru CdeMetal):

Mi teama sa incerc

| CdeMetal a răspuns (pentru RAY):

Sa nu-ti fie, plus ca sunt destul de cunsocuti cei de la Xiaomi.
Cunosc doua persoane cu Xiaomi, amandoua sunt multumite si ambele telefoane au deja un an.