| Alexboss121 a întrebat:

Merita un s8 in 2020?

15 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu, din simplul motiv ca piesele din el sunt vechi, bateria cel mai probabil e obosita si nu mai primeste nici un update de Android.

Daca vrei un Samsung pe la 1000 si ceva mai bine iei un a51, face tot ce iti trebuie la pretul ala.

| Alexboss121 explică (pentru RoCkKiD):

Hmm ma gandesc la un s9 e ok?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Alexboss121):

E aceiasi poveste daca il iei la mana a doua. Telefonul e vechi de 2 ani deci bateria e slabita si o sa inceapa sa scada din ce in ce mai mult capacitatea. Samsung ofera updateuri pentru doar 2 ani deci telefonul nu o sa vada Android 11.

Daca e de Samsung nu merita sa iei ceva mai vechi de 10 si sincer, avand in vedere diferenta de ani, probabil un S9 e cam al fel de tare ca un a51 din simplu motiv ca asta e mai nou.

| Bruno92 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Salut.s8 nou se mai găsește? Cat costa unul nou? Știu că nu merita întreb doar

| RoCkKiD a răspuns (pentru Bruno92):

E 2000-2500 nou, nu merita...

| Bruno92 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Am înțeles.așa este.

| Bruno92 a răspuns:

S9 are aceeasi baterie ca s8 și la performanta e cam pe acolo. Display-ul e demențial la s8 și sunetul in căști.
Da bateria e slăbită fiind de 3 ani nici noua daca ar fi nu ar fi e mult fiind de 3000 mAh
Deci pentru YouTube, filme, muzica e foarte bun fiindcă are un desplay net superior multor telefoane de vede impecabil dar la Samsung cam apar pixeli morți asta e durerea când îl i ei la secound se stai mult pe el se încălzește și apar apar pete pe ecran asta se întâmplă la țelurile cu amoled. când îl cumperi vezi sa nu aibe pixeli morți, pete Pe ecran

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Display-ul, densitatea pixelilor consuma multa bateria fiind 2 k peste full HD. trebuia gândită o baterie mai mare la o astfel de densitate de pixeli, 3000 e puțin. fiind de 3 ani capacitatea bateriei e undeva la 80% relativ.

| Bruno92 a răspuns:

La majoritatea telefoanelor care au 48 de megapixeli la camera de fapt nu sunt reali nici măcar la jumate, doar pe foaie sunt ok specificațiile ca la Allview. Daca găsești un s8 bun ia-l problema e bateria că nu ține mult.

| Bruno92 a răspuns:

Ți l-ai cumpărat până la urmă?

| Alexboss121 explică (pentru Bruno92):

La sfarsitul lunii iau s8

| floreadan a răspuns:

Da, e un telefon ok.

| Ionut659 a răspuns:

Păi uite aici.
S8
Pro: Este bun, calitate bună, baterie bună, este bun pentru office și lucruri normale. Ex: poze, Youtube, Netflix etc.

Contra: Este slab la Gaming (jocuri) și este cam invechit telefonului.

Părere :Strânge măcar pentru un s9 sau a71, a80 la Samsung. Nu se prea merită modelele mai vechi.
Alte categorii de telefoane la același preț:
Xiaomi:
Xiaomi Mi9T- un telefon 2020 de invidiat, este foarte bun, are o cameră senzațională care iese din telefon deci nu vei avea cameră pe ecran. Rezoluția e bună și telefonul e mare.
Noata 9/10 merită mai multă performanță.

Samsung:

Firma care este top 1 a lansat telefoane senzaționale dar a80 este unul dintre telefoane de legendă, fără cameră pe față ci doar cu o singură cameră pe spate care se roteste pe față când vrei să faci un selfo a fașcinat lumea întreagă, este un telefon bun la prețul său, poate concura cu s9 și s10.
9.50/10

Iphone:
Nu sunt fan iphone dar pot zice ceva, are un asistent vocal care este pe locul 2 în top locul 1 fiind google asistent, prețul e jalnic pentru performanța sa dar dacă vrei să încerci poți să o faci.
Un iphone x cel puțin, celelalte nu merită.
Camera bună.
Nota 8.50/10

Huawei:
Multe controverse pentru o firmă bună.
Un p30/lite este foarte bun în toate lucrurile acestea dar un p40 ar rupe.
Nota 10/10 la preț și toate, primești fix cu prețul pe care îl merită exceptând unele ocazii când și ei mai pun 50/100 lei pentru a nu da faliment și a se menține. Nu are google.

Cam asta e tot, sper că te-am ajutat, un telefon ca s8 nu merită după mine în 2020.

| ioan452 a răspuns:

Dacă îl iei second la un preț avantajos merita, nou nicidecum nu merita. Orientează-te către telefoane mai noi.