| Cristianmihai02 a întrebat:

Mi am cumparat de nou de la media galaxy un Samsung galaxy A3 2017 acum 5 zile. L am cumparat pe la ora 3. L am bagat la incarcat deoarece avea 8% si l am incarcat pana la 80%. Dupa m-am pus sa dau update la Android (6.0-7.0) si dupa mi am instalat aplicatiile de care aveam nevoie si am stat pana la 3 dim pe el non stop. A doua zii la fel am stat non stop. Acum dimineata il scot de la incarcat. Nu stau mai deloc pe el. Sa zicem ca ascult muzica 10-20 min sau stau putin pe Facebook si la ora 6 am 20%( dimineata il scot pe la 10) am alti prieteni cu telefoane j5 sau j3 si ii tine mai mult bateria. Dc? ( bateria este de 2350 litu ion)

3 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, telefonul tau fiind un octa core de 1.6 (cam slab), 2 gb rami, aici la memoria ram sa stii ca nu vei mai avea parte de update-uri de soft de oarece esti exact la limita memoriei ram, vezi tu, Android 7.0 necesita multe resurse ale telefonului, iar 1.6 ghz si 2 gb ram sunt exact la limita, adica Android 7.0 "suge" mult din telefon, de aceea el are nevoie de cat mai multa energie pentru a procesa, da, o sa ma contrazici si o sa imi spui "pai update-uriile de soft de aceea sunt facute pentru a fi folosite" da, ai dreptate, dar incearca sa formatezi complet toata memoria telefonului si sa folosesti un timp Android 6.0 cu aceleasi aplicatii instalate si pe 7.0 si sa vezi daca tot asa ti se descarca bateria, dar inainte de asta verifica aplicatiile care iti ruleaza in fundal aiurea gen Messenger, Facebook si altele, mult succes

| Cristianmihai02 explică (pentru DaniTDCI):

Am citit pe forumuri ca unii utilizatori de a3 2017 dupa ce au trecut de la Android 6.0 la Android 7.0 ii tinea mai mult bateria ( zicea un nene ca atuci cand acea Android 6.0 venea acasa cu 55-65% bateria si dupa ce a trecut la Android 7.0 venea si cu 75%) altii spuneau ca daca il utilizeaza foarte putin ii tin si 2-3 zile. Si eu trag sa ma tina pana pe la 7 maxim 8. Nu ma joc nu nimic. Daca fac ceva fac pentru foarte putin timp. Telefonul e laudat peste tot pentri baterie... nu prea mi se pare. Ma asteptam la mai multe. Daca imi poti spune si ce pot face sa mentin bateria sanatoasa. Daca e bine sa stau pe el cand e la incarcat. Daca e bine sa il las peste noapte. Chestii de genul. Dau funda. Multumesc anticipat

| DaniTDCI a răspuns (pentru Cristianmihai02):

Pai nah asa e cu forumurile, fiecare ce si cum, niciodata nu sta pe tel cand e la incarcat, ti se va incalzi si vei slabi bateria, daca ai quick charge atunci nu are rost sa stai pe el cand e la incarcat ca in maxim 1 ora se incarca, peste noapte iar nu e bine, tu ziceai ca ai baterie lithiu-ion, cand e 25-20 % bateria il pui la incarcat si cand e90-95 % incarcat il scoti, de oarece sunt asemanatoare cu bateriile lithiu polimer, incearca sa opresti din fundatiile inutile care iti ruleaza in fundal, luminozitatea sa iti fie la jumatate, si cam atat, a. sa nu ai activate bluetooth, gps sau locatie si datele mobile, aici ma refer sa nu le ai activate aiurea ci doar daca ai nevoie, eu nu stiu ce problema poti avea cu acel telefon, detin un Huawei p10 lite cu specificatii mai mari, Android 7.0 si cu o baterie de 3000 mAh si stau o zi intreaga fara probleme, chiar si cu luminozitate la maxim, daca mai ai nevoie de ajutor scrie-mi