| Razvyh a întrebat:

Mi-am cumparat un Huawei Ascend G510 nou, trebuie sa-l las mai mult la incarcat prima data cand il incarc, daca da cat si de cate ori?
(Baterie Li-Ion, 1750mAh )
Funda

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La acest model NU trebuie formatată bateria!

În general, bateriile de la telefoanele/tabletele/laptop-urile noi, NU se mai formatează!

"Formatarea se face pentru TOATE bateriile noi in afara de cele Li-Ion si Li-polymer." - SURSA :
http://servicegsmpoduturcului.wordpress.com/......le-mobile/

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor la linkul :
http://www.f64.ro/......009new.pdf

Deci, îl ţi la încărcat până îţi arată că s-a încărcat complet!
Preferabil ca telefonul să fie ÎNCHIS pe perioada încărcării.

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Il incarci normal, nu mai necesita formatarea.

| SasNetRomania a răspuns:

De fapt la nici0un telefon de dupa 2006-2007 nu se mai practica metoda asta happy bateria isi face ciclu pe parcurs!

| Vali_Valentin_1998_MbKr a răspuns:

Eu iti recomand sa-l lasi 12ore la incarcat prima oara pentru a se formata bateria!