| Nikolle_Ioana_1999 a întrebat:

Mi-am cumparat un telefon Akia Joy si nu pot sa imi instalez Magazin Play. Nici macar nu il am si nici serviciile google play. Cum pot sa imi instalez Magazin play? Ergent!

Răspuns Câştigător
| Nikolle_Ioana_1999 explică:

Am gasit aici un mod de a instala Magazin Play

https://www.youtube.com/watch?v=R89HtH0WfuA

Aici zice cum s-ar putea instala Magazin play pe un dispozitiv care nu are instalat din fabrica Magazin Play.
El zice ca dispozitivele care vin cu Magazin Play instalat, au fost trimise la Google spre a fi verificate caracteristicile pentru a instala pe ele Magazin play, dar ca in cazul unor dispozitive mai ieftine, producatorii nu vor sa le mai dea spre verificare (e posibil ca aceasta verificare sa ridice pretul produsului) si prefera sa le vanda fara Magazin play.
Mai zice ca nu isi asuma raspunderea pentru procedeul de instalare, ca nu poate garanta ca aplicatiile care trebuie instalate sunt perfecte sau ca nu au virusi sau ca nu pot defecta aparatul in care sunt instalate. Mai jos da 2 link-uri - primul nu merge, al II-lea merge

http://dploy.in/wp-content/uploads/downloads/2011/12/Market-Install.zip

In Arhiva zip sunt 4 aplicatii numerotate de la 1 la 4 care se instaleaza in ordine apoi se intra pe un cont google si avem Magazin Play instalat.

El a instalat cele 4 aplicatii pe tableta resetata la setarile din fabrica. A pus cele 4 aplicatii pe un card de memorie (scoase din arhiva). Se mai pot descarca in telefon sau tableta si prin cablu USB
A mai spus ca Magazin play-ul instalat astfel nu arata toate aplicatiile la cautare, considerand dispozitivul ca fiind unul inferior care nu suporta instalarea unor aplicatii, dar ca poate intra pe acelasi cont google in calculator, face cautarea acolo, dupa care din calculator da comanda sa se instaleze acea aplicatie in telefonul sau tableta respectiva.

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Daca iti cumperi telefoane de 2 bani...
Fie cauti apk cu google play dar care probabil nu o sa mearga daca nu ai google services, fie folosesti amazon store. http://www.amazon.com/gp/mas/get/android

| halogen001 a răspuns:

Poti vedea aici un link
https://www.youtube.com/watch?v=0NuTk7kfTQM
In descrierea videoclipului mai jos e un link de descarcare al unui Magazin play. Daca il descarci cu telefonul, il instalezi si e posibil sa mearga magazin play
Daca il descarci in calculator, trebuie sa conectezi telefonul la calculator, sa copii fisierul in telefon, deconectezi telefonul de la calculator, probabil intai din windows ca sa se deconecteze corect, apoi in telefon cauti fisierul si il instalezi. S-ar putea sa fie necesar sa dai acceptul instalarii de aplicatii care nu sunt de pe google play ca sa poti instala google play.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Link-ul de sus l-am gasit aici
https://www.computerblog.ro/......gazin-play

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Si aici vad un google play mai nou.
http://www.apkmirror.com/......-0-32-apk/

| Nikolle_Ioana_1999 explică (pentru halogen001):

Am facut dupa cum mi-ai spus dar am o mica problema. S-a instalat dar nu vrea sa se deschida

| halogen001 a răspuns (pentru Nikolle_Ioana_1999):

Nu se deschide magazin play sau telefonul?

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Am sa mai caut poate gasesc ceva mai clar cum se poate pune Magazin Play

| halogen001 a răspuns (pentru Nikolle_Ioana_1999):

Poate dupa ce se instaleaza asa magazin play, se poate actualiza cu o varianta mai noua cum e cea de mai sus din link-ul:

http://www.apkmirror.com/......-0-32-apk/

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Tot ce descarci in calculator poti verifica aici

https://www.virustotal.com/

sa vezi daca are sau nu virusi cunoscuti.

Se da click pe "Choose file" si se alege din calculator fisierul descarcat, apoi sa da click pe "Scan it".

| Nikolle_Ioana_1999 explică (pentru halogen001):

Am gasit aici un mod de a instala Magazin Play

https://www.youtube.com/watch?v=R89HtH0WfuA

Aici zice cum s-ar putea instala Magazin play pe un dispozitiv care nu are instalat din fabrica Magazin Play.
El zice ca dispozitivele care vin cu Magazin Play instalat, au fost trimise la Google spre a fi verificate caracteristicile pentru a instala pe ele Magazin play, dar ca in cazul unor dispozitive mai ieftine, producatorii nu vor sa le mai dea spre verificare (e posibil ca aceasta verificare sa ridice pretul produsului) si prefera sa le vanda fara Magazin play.
Mai zice ca nu isi asuma raspunderea pentru procedeul de instalare, ca nu poate garanta ca aplicatiile care trebuie instalate sunt perfecte sau ca nu au virusi sau ca nu pot defecta aparatul in care sunt instalate. Mai jos da 2 link-uri - primul nu merge, al II-lea merge

http://dploy.in/wp-content/uploads/downloads/2011/12/Market-Install.zip

In Arhiva zip sunt 4 aplicatii numerotate de la 1 la 4 care se instaleaza in ordine apoi se intra pe un cont google si avem Magazin Play instalat.

El a instalat cele 4 aplicatii pe tableta resetata la setarile din fabrica. A pus cele 4 aplicatii pe un card de memorie (scoase din arhiva). Se mai pot descarca in telefon sau tableta si prin cablu USB
A mai spus ca Magazin play-ul instalat astfel nu arata toate aplicatiile la cautare, considerand dispozitivul ca fiind unul inferior care nu suporta instalarea unor aplicatii, dar ca poate intra pe acelasi cont google in calculator, face cautarea acolo, dupa care din calculator da comanda sa se instaleze acea aplicatie in telefonul sau tableta respectiva.