| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumparat un telefon, se recomanda sa il descarc si dupa sa il las 12 ore la incarcat? Se spune ca va tine bateria mai mult, sau ceva de genu... Imi puteti spune?(e un Motorola Moto G30)

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Exact.
Foloseste-l pana ii termini bateria si se inchide singur si pe urma pune-l la incarcat 12 ore.
Toata viata mea am avut numai Motorola, e marca mea preferata.Ca sa ii termini bateria cauta melodiile de apel si asculta-le pe toate sa-ti poti alege, fa fotografii si sterge-le, ideea e sa-i termini bateria asa ca pune-l la treaba si termin-o, pana se inchide.
O sa vezi ca bateria te va tine mai mult in comparatie cu bateriile celor din jur, Motorola e firma serioasa!happy

| VoidEternal a răspuns:

Era valabil la acumulatorii ni-mh. Bateriile cu litiu nu mai au problema asta.

| raMLesS a răspuns:

E doar un mit, foloseste-l normal, insa pentru o durata cat mai mare a bateriei, incarcal de la 20% si lasa- pana la 80%.
Spun asta pentru ca in primul rând, bateriile cu litiu-ion nu au nevoie de formatare. Mitul a rămas în mentalul colectiv de pe vremea telefoanelor din generații mai vechi. Modelele noi nu trebuie încărcate timp de 12 ore, nu trebuiesc golite sau altceva.

| aditimus a răspuns:

Recomandat e sa il pui la incarcat cand ajunge la 20% in rest orice telefon cand e plin e plin...
La mine bateria nu mai tine insa o sa iau una noua si o sa o schimb...