| iXtreMme14 a întrebat:

Mi-am luat recent un A5 2017.Il incarcam cand avea 60%, si asta a dus la incalzirea lui.Stiu ca am gresit,insa daca ma opresc sa il incarc in felul asta si daca folosesc bateria mai bine, bateria telefonului se poate "repara"(recupera)?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Salut, este normal sa se incalzeasca cand il folosesti intens sau cand il incarci.
Daca dadeai o cautare pe google, ai zeci de mii de articole pe tema asta.
http://www.yoda.ro/......nului.html
https://playtech.ro/......-mai-buna/
https://www.giz.ro/......ete-16215/
Nu stau sa iti scriu pe scurt ce este aici, pui mana si citesti si singurel.
Succes!

12 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ideal e sa il incarci de la 15% pana la 95%.
Se incalzeste pentru calitatea proasta a telefonului nu pentru faptul ca l-ai pus la incarcat la 60%.

| iXtreMme14 explică (pentru gelu1970):

Telefonul nu este DELOC de calitate proasta.

| LPCTSTR a răspuns (pentru iXtreMme14):

Dar de unde stii tu? Nimic nu este de o calitate extradordinara, nimic.
Si da, stiu ca Samsung produce telefoane de aceeasi calitate ca Apple insa probleme si greseli mereu vor exista.
Posibil probabil ca acel model sa fie defect dintr-un anumit punct de vedere (am mai vazut pe TPU o persoana care se plangea ca acest model de telefon produce multa cladura), fara sa iti dai seama.

| iXtreMme14 explică (pentru LPCTSTR):

Eu sunt acea persoana.

| LPCTSTR a răspuns (pentru iXtreMme14):

Schimba telefonul si ia-ti o piatra de pe suflet.

| iXtreMme14 explică (pentru LPCTSTR):

Telefonul e nou.Cum sa il schimb

| LPCTSTR a răspuns (pentru iXtreMme14):

La asta nu ma pricep, insa sigur telefonul si cred ca si modelul in general au problema asta.

| iXtreMme14 explică (pentru LPCTSTR):

Nici nu vreau sa il schimb.Pa

| LPCTSTR a răspuns (pentru iXtreMme14):

Daca tu crezi ca plecand iti vei rezolva problemele, te inseli.
Eu nu voi pleca doar pentru ca sustii ca "defectul" telefon nu este defect.
Nu mi-am dat cu presupusul si nici nu o voi face, ti-am spus o data ca acel telefon poate fi defect sau chiar modelul poate avea aceasta "problema"/"defectiune" insa cum nu mai poti sa il schimbi, posibil, probabil va trebui sa te acomodezi cu el.
Insa in tot acest timp am uitat sa spun: Acea incalzire este provocata de posibil, probabil placa de baza. Placa de baza isi ia energia din baterie, iar cum o cantitate mare de caldura poate fi produsa de componentele placii de baza, bateria se poate descarca mai repede, asta pentru ca energia este transformata in cladura de componentele placii de baza.
Deci va trebui sa te astepti la o durata de descarcare a bateriei mult mai scazuta (adica se descarca mult mai repede).

| EMKing a răspuns:

Salut, nu cred ca are legatura ca ai pus telefonul la incarcat cand avea 60%, si eu am un j7 2017, si il pun uneori cam la fel la incarcat si nu se incalzeste, acum depinde si de fiecare model de telefon. Sunt unele care se incalzesc si unele care nu. Nu ai de ce sa iti faci griji. Trebuie sa iti faci griji daca cand e la incarcat iti arata un mesaj de genul " Telefonul este supra-incalzit, necesita un restart" adica asa pateam la cel vechi.

| iXtreMme14 explică (pentru EMKing):

Salut,am cumparat telefonul acum o saptamana, si se incalzeste repejor.Cea mai mare vina, presupun ca o are bateria, acum nu sunt expert.Insa mai stiu ca update-ul la Android Oreo va rezolva aceasta problema cu bateria si incalzirea. Oricum mai ai alte sfaturi pentru mine?

| EMKing a răspuns (pentru iXtreMme14):

Salut, pai daca se incinge destul de tare, incat sa fie un disconfort sa pui mana pe el, du-te cu el in garantie in magazinul de unde l-ai luat. Iar daca se incalzeste foarte putin, e ok, majoritatea telefoanelor fac asa, mai ales daca le uzezi in timp de se incarca. Deci nu ai de ce sa iti faci griji. Depinde si ce anume faci pe el cand se incalzeste, de exemplu, inainte am avut un VDF 500, si se inclazea destul pe tare cand intram pe clash royal. Acum am un j7 2017 si se incalzeste putin cand uit sa opresc aplicatiile utilizate recent.