| DeDeDeeaSweety a întrebat:

Mi-am luat un telefon cu Android 9 Pie.
Cum pot sa maresc literele de la tastatura?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu am mai folosit de multa vreme tastatura implicita (de la Google).

In SwiftKey
https://goo.gl/images/hBG6TL
pot mari foarte usor tastele (butoanele), pot adauga un rand cu cifre in partea superioara, sau cele 4 sageti de navigare in partea inferioara, etc.
Tastatura e pretentioasa la inceput, pentru ca invata tot ce tastezi, daca vei tasta gresit, asa iti va afisa si ea predictiile.
Insa daca ii setezi limbile folosite, si ai rabdare sa tastezi corect, e mai buna decat cea de la Google. Functia de tastare prin glisare functioneaza foarte bine, iar cireasa de pe tort - e customizarea (transparenta, poti schimba fundalul, etc.)

Desigur ca aceasta marire se face pe verticala, pe orizontala tastele sunt de la inceput dimensionate astfel incat ocupa toata latimea ecranului.

Exact aceeasi setare o am si la tastatura de la Google.
Setari - Limba si tastatura - Tastatura virtuala - Gboard - Preferinte - Inaltimea tastaturii - la mine e un slider (detin un Huawei, la alte branduri posibil sa difere putin interfata cat si organizarea meniului).

Daca vrei sa maresti doar dimensiunea fontului de pe butoane, nu sunt sigur ca merge in nici una dintre aplicatii,
pentru ca tastatura nu permite icoanelor sale sa "sara" pe randul urmator in caz ca literele si implicit butoanele ei se maresc,
dar poti totusi incerca sa maresti putin dimensiunea fontului din setarile telefonului.

| cfrtobias a răspuns:

Nu merge cu + de la volum?

| Bogdan70001 a răspuns:

NU te supara pe mine, dar este o intrebare stupida. Aproape fiecare brand mai cunoscut are propia lor versiune de Android si implicit propia lor aplicatie de tastatura.NU conteaza versiunea de Android ci aplicatia de tastatura pe care o folosesti

| gogu220 a răspuns:

Teoretic nu prea poţi. Dar poţi să ti telefonul pe lat