| Lioana a întrebat:

Mi-am schimbat luna trecuta bateria la telefon pentru ca incepuse sa tina foarte putin si se inchidea telefonul si la 90% baterie.
2 saptamani a mers bine si tinea bateria cam 2 zile ca atunci cand era telefonul nou. Dupa aceea treptat a inceput sa tina tot mai putin si acum telefonul se inchide cand bateria ajunge pe la 40%.
Care poate fi cauza deteriorarii bateriei? Nu e normal ca o baterie noua sa se deterioreze intr-o luna. Sau e posibil sa fie o cauza care nu are legatura cu bateria?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Chiar și o chinezărie de baterie ar trebui sa tina minim 6 luni. Deci, dacă ai avut probleme înainte cu bateria, și acum cu alta ai din nou probleme, e clar ca problema e altundeva, deci la telefon. Probabil în toată rețeaua aflata în telefonul tău e ceva care sa fie pe scurtcircuit și care sa afecteze bateria. Cauza cea mai frecventa a mortii premature a bateriilor e cel mai adesea scurtcircuitul.

| NLS a răspuns:

A fost o baterie originala?
Acestea sunt cam greu de găsit, sa nu fi pus ceva chinezărie...

Placa de baza nu prea are cum sa fie, din moment ce la inceput a mers bine.

| Mihai0101 a răspuns (pentru NLS):

Si daca zici ca placa de baza e buna cum a-ti explici ca si bateria a doua s-a defectat? Nu-ti da de gandit fie ia si facuta in china?
Folosim produse si pc facute in marea majoritate in china nu asta e problema ta.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Daca e placa de baza cum cred poti sa mai schimbi multe bateri cate vrei dar asta nu-ti rezolva problema de fond

| aditimus a răspuns:

Poate sa fie o baterie nok, nu mai ai garantie la ea?

| Mihai0101 a răspuns:

Problema poate fi si alta cauza cum ar fi placa de baza a telefonului daca ai inlocuit bateria si tot aproximativ asa face e clar ca nu e bateria e de vina telefonul in sine placa de baza a telefonului.