| piesica a întrebat:

Mi s-a furat un telefon ieri. Avea sistem de operare Windows si functie de localizare activata,deci presupunand ca hotul/cumparatorul intra pe net, as putea sa il gasesc.M-am dus la politie cu IMEI-ul si chiar am cunoscut (personal sau pe forum-uri) persoane carora le-a fost gasit telefonul. Crede cineva ca am vreo sansa sa il recuperez? As putea sa mentionez ca persoana de la juridic cu care am vorbit parea gen ok si nu era vreun sictirit.

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cu IMEI-ul ai putea sa apelezi la toti operatorii de telefonie mobila din tara sa il blocheze, astfel ca daca nu il recuperezi, nici cel ce l-a cumparat daca deja asta s-a intimplat sau cel care l-a furat nu o sa il poata folosi.

| piesica explică (pentru KodrutZ):

Sincer,mai degraba ma intereseaza sa il recuperez decat sa il blochez cu IMEI-ul.

| KodrutZ a răspuns (pentru piesica):

Te cred, e si normal.
P.S. Cam orice telefon de-asta mai nou poate fi localizat cu precizie destul de mare, indiferent daca e conectat la net sau nu. Problema e ca nu se pune in miscare aparatura si personalul in stare sa faca asta la orice furt... straight face

| tr3ig a răspuns:

Nu stu daca trebuia sa te duci la politie. ar fi trebuit sa te duci la magazinu-l de unde l-ai luat sau la orice magazin de telefoane mobile si ti-l localizau. partea proasta e ca daca cel care ti l-a furat este putin destept se poate duce cu el sa il resofteze si atunci nu mai ai ce mai facewinking bafta

| valentingb a răspuns (pentru tr3ig):

Sa stii ca a aparut p@trug happy.
Nu mai indu omul in eroare. Resoftarea nu schimba IMEI-ul. Codul IMEI e unic. Si ce sa caute la magazin? Tu crezi ca o companie privata de telefonie se ocupa de recuperarea bunurilor pierdute? Te rog eu nu iti mai da cu parerea.
Da, daca ai semnat niste foi si ai un numar de inregistrare, telefonul va fi gasit, chiar daca este inchis. Iar daca stii adresa Wi-Fi, telefonul poate fi gasit chiar si daca are bateria scoasa. Avem un satelit deasupra capului mereu care doar de asta se ocupa.
Eu am fost in trecere pe langa Remat intr-o seara, si dupa cateva zile m-am trezit cu SRI la usa. Se furasera ceva componente de siguranta a circulatiei feroviare (CFR), si au verificat toti posesorii telefonelor care au trecut intr-un interval orar prin zona.

| piesica explică (pentru tr3ig):

Iti garantez eu ca persoana care mi l-a furat nu e asa desteapta laughing. Am fost la Vodafone, de la magazinul de unde mi l-am luat si mi-a zis ca poate numai sa-mi blocheze cartela si pentru localizare sa ma duc la politie.

| Cronki a răspuns:

Trebuia blocat IMEI-ul din primele minute, pentru ca deja la aceasta ora hotul a valorificat telefonul!
Daca telefonul nu este gasit in scurt timp nu mai spera, ca nu ti'l recupereaza nimeni! Peste tot se pierd sau se fura telefoane si costul de recuperare este mult, mult peste costul telefonului!
Identificarea se face numai in cazul furturilor calificate ori omoruri! Ceea ce au facut cei de la politie nu este altceva decat o strangere de informatii in baza lor de date, informatii ce ar putea duce mai tarziu la descoperirea unor infractori!

| attilio924 a răspuns:

Ciau pisico sa stii ca ai foarte mari sanse dar numai daca il prinde.Dar stiinduti IMEIulpoti dovedi ca e al tau.Bafta