| Lioana a întrebat:

Nokia sau Oneplus? Exista aici fosti fani Nokia care acum au telefon Oneplus? Puteti sa faceti o comparatie? Minusuri si plusuri.
Ce ati alege intre Nokia 8 si Oneplus 5? Motive

Răspuns Câştigător
| Lioana explică:

Da, poate ca la Oneplus 5 conteaza memoria, (desi eu inca nu am 8 GB pe desktop, si rulez cateva programe profesionale, care maninca memorie, si totusi e OK), si camera foto, printre altele, insa la capitolul socuri si apa, si LG-ul meu Optimus a facut fata cu brio, are mai bine de trei ani, o cazatura de pe bicicleta in viteza, pe linga multe altele hai sa zicem mai de nebagat in seama, a facut si o baie in lacul Morii intr-o zi cand eu nu am avut chef de baie acolo happy, plus ca nu ma deranja daca trebuia sa il folosesc sau sa vorbesc la el pe ploaie, deci tot udatura insemna.
Eu cred ca la un telefon depinde mult, ca si la calculator, pentru ce vrei sa il folosesti. Hai sa iti dau un exemplu, care pe mine ma minuneaza tot mai mult. Aproape orice telefon are GMaps si GPS de citiva anisori buni, si pe mine ma ajuta enorm la orientare in locuri necunoscute, incit rar mai intreb pe cineva despre cum pot ajunge intr-un anume loc, insa ce mi se pare interesant e ca in ultimii doi ani, a trebuit sa dau indicatii de orientare mai mult ca oricind. Asta spune ceva: avem tehnologia la degetul mic, insa nu o folosim. Si atunci, ce rost are sa ai un telefon ultraperformant, daca tu il folosesti doar pentru unele aplicatii pe care le au toate telefoanele, si nici macar nu folosesti unele aplicatiile pe care le au toate telefoanele, cum ar fi exemplul pe care ti l-am dat, GMaps? Ca ai 4 GB, sau 8 GB pe RAM, oricum e mult, inca, multe din calculatoarele personale inca sunt undeva la 2 GB, sau 4 GB, si, daca nu ma insel, un calculator iti consuma mai multe resurse de sistem decat un telefon, iar camera, acei multi mpx, au rost doar cand vrei sa folosesti functia de zoom, altfel, pozele, le vezi la rezolutia telefonului sau a monitorului calculatorului, deci acei pixeli multi sunt in plus, asta o stiu de la un fotograf profesionist, care zimbea mereu cand aparea cate un nou aparat foto cu mai multi megapixeli, pentru ca intelegea ca nu isi prea au sensul. Si l-am inteles cand am downloadat niste poze superbe ca si calitate de pe site-uri de specialitate foto, si ma asteptam sa aiba rezolutie mare, si in consecinta memorie mare, insa ele erau undeva la 800x600 pixeli! Si asta pentru ca nu doar pixelii fac o fotografie. Poate sunt eu invechit, dar inca umblu cu o camera foto dedicata in rucsacelul meu.
Dar uite ca m-am pornit impotriva tehnologiei avansate, cand de fapt eu o ador, pentru ca ne face viata mai frumoasa atunci cand stim sa o folosim! happy
Daca Oneplus 5 a fost cel mai bun telefon al luni august pe AnTuTu, atunci intr-adevar asta e ceva.
Ramin totusi pe Nokia. Cind mi-am luat primul telefon mai serios, un Nokia 6300 (acum zece ani), a fost dragoste la prima vedere, era proaspat aparut, era reclama la el pe un banner imens, si am zis: "Eu pe asta il vreau!", si mi l-am luat. L-am considerat cel mai frumos telefon dintre toate si chiar era, la capitolul design, era pe primul loc in toate topurile. Si pentru mine conteaza foarte mult designul, mai ales ca cu telefonul ai de-a face foarte mult timp de-a lungul unei zile. LG-ul tot pe acelasi considerent l-am ales. Si Nokia a scos mai multe modele deosebite in acest sens. Acum, daca Nokia 8 abia a aparut, cred ca nu e cazul sa ne pronuntam pana cand nu stim de ce e in stare ca functionalitate, cit despre design, nu numai eu zic ca e superb, mai zice cineva aici la fel. Deci daca ar fi sa aleg intre Oneplus 5 si Nokia 8, asa cum ai cerut in intrebare, eu as merge pe Nokia. Sotia mea a avut un model de Nokia Lumia, pacat ca i s-a dus display-ul cand l-a scapat pe jos, cu Windows ca sistem de operare, si a fost extrem de multumita de el, ea, care e destul de pretentioasa la acest capitol. Dar, desigur, depinde de functiile ce le are telefonul, si de asteptarile celui ce il vrea, si nu e usor sa se ajunga la o compatibilitate in acest sens.

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nokia. Ramin totusi fan Nokia, chiar daca nu mai e liderul incontestabil pe piata.

| Lioana explică (pentru cristi202):

Si eu sunt fan Nokia dar am auzit lucruri bune despre Oneplus 5 (primul telefon cu 8GB RAM, camera photo duala de 20+16 mpx pe spate si 16 mpx pe fata, rezistent la socuri si la apa chiar daca nu are certificare in sensul asta s. a.) A fost cel mai bun telefon al lunii august pe AnTuTu.
Nu stiu cum e Nokia 8 ca a aparut doar luna asta. Am auzit ca se cam incinge.

| Lioana explică (pentru Lioana):

Cristi, la mine aspectul telefonului nu ocupa un loc principal (oricum toate telefoanele au aspect asemanator). E important ce stie sa faca, imi place sa aiba multe optiuni. Folosesc totdeauna aplicatia de harti cu GPS cand sunt plecata in calatorii. Imi mai doresc sa faca poze bune pentru ca e una din pasiunile mele. As vrea ca aplicatia Agenda sa fie bine organizata cu notificari vizibile, sa fie rezistent la cazaturi pe jos si sa ma tina mult bateria.
Multe saptamani am cochetat cu ideea de a cumpara Oneplus 5 dar pe cand am vrut sa-l comand de pe site-ul oficial, s-a terminat stocul. In Romania e mult mai scump. Poate ca voi alege Nokia 8, nu pentru ca e Nokia ci pentru posibilitatea de a filma cu ambele camere simultan si sa renunt la Oneplus 5 pentru ca se spune ca aceste telefoane transmit datele personale producatorului. Ce nu-mi place Nokia 8 e ca are display-ul IPS LCD si nu Amoled.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Ma mir, pentru ca doamnele si domnisoarele se uita mai iontotdeauna (si) la aspectul unui lucru happy. Dar, desigur, e mai important ce stie sa faca. Si e bine ca sti ce vrei de la telefonul tau. In Romania, Oneplus 5 e mult mai scump, la fel ca si multe alte lucruri, datorita sistemului de la noi, ajungi sa il iei de la mina a treia sau a patra chiar. Cind am inteles chestia asta, viata mi-a devenit mult mai usoara, si costurile mult mai mici. Desigur ca cere ceva cautare sa iei tot ce poti la mina intia, sau macar a doua de nu e posibil de la prima (unele firme nu iti vind produsul direct, te directioneaza catre un dealer), dar merita!
Eu unul as prefera displayul IPS LCD, datorita calitatii redarii culorilor, dar aici vorbeste designerul din mine, deci mai mult de nevoie il doresc. Daca insa tu vrei sa te tina mult bateria, cum zici, atunci intr-adevar Amoled e cea mai buna optiune. Vezi, e ceea ce ziceam - trebuie sa stii ce vrei de la telefonul tau. Pentru ca ceea ce pentru mine sunt dezavantaje, pentru tine sau altii pot fi avantaje, si invers. Si totul e sa gasesti telefonul care se adapteaza cel mai bine nevoilor tale.

| Lioana explică (pentru cristi202):

Sa nu ma intelegi gresit Cristi! Ma uit (si) la aspect dar nu e criteriul principal pe care imi bazez alegerea.
Mi-am cumparat telefonul. Am ales Nokia. E frumos si imi place asta dar imi place mai mult ce stie sa faca.
Nokia pe Android nu mai e vechiul Nokia. Numele a fost preluat de catre firma HMD Global. Totusi e un telefon bun. Sa vedem ce va spune timpul.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Ma bucur pentru alegerea ta. Sa il stapinesti sanatoasa!

| Lioana explică (pentru cristi202):

Multumesc!

| Lioana explică (pentru Lioana):

Da, poate ca la Oneplus 5 conteaza memoria, (desi eu inca nu am 8 GB pe desktop, si rulez cateva programe profesionale, care maninca memorie, si totusi e OK), si camera foto, printre altele, insa la capitolul socuri si apa, si LG-ul meu Optimus a facut fata cu brio, are mai bine de trei ani, o cazatura de pe bicicleta in viteza, pe linga multe altele hai sa zicem mai de nebagat in seama, a facut si o baie in lacul Morii intr-o zi cand eu nu am avut chef de baie acolo happy, plus ca nu ma deranja daca trebuia sa il folosesc sau sa vorbesc la el pe ploaie, deci tot udatura insemna.
Eu cred ca la un telefon depinde mult, ca si la calculator, pentru ce vrei sa il folosesti. Hai sa iti dau un exemplu, care pe mine ma minuneaza tot mai mult. Aproape orice telefon are GMaps si GPS de citiva anisori buni, si pe mine ma ajuta enorm la orientare in locuri necunoscute, incit rar mai intreb pe cineva despre cum pot ajunge intr-un anume loc, insa ce mi se pare interesant e ca in ultimii doi ani, a trebuit sa dau indicatii de orientare mai mult ca oricind. Asta spune ceva: avem tehnologia la degetul mic, insa nu o folosim. Si atunci, ce rost are sa ai un telefon ultraperformant, daca tu il folosesti doar pentru unele aplicatii pe care le au toate telefoanele, si nici macar nu folosesti unele aplicatiile pe care le au toate telefoanele, cum ar fi exemplul pe care ti l-am dat, GMaps? Ca ai 4 GB, sau 8 GB pe RAM, oricum e mult, inca, multe din calculatoarele personale inca sunt undeva la 2 GB, sau 4 GB, si, daca nu ma insel, un calculator iti consuma mai multe resurse de sistem decat un telefon, iar camera, acei multi mpx, au rost doar cand vrei sa folosesti functia de zoom, altfel, pozele, le vezi la rezolutia telefonului sau a monitorului calculatorului, deci acei pixeli multi sunt in plus, asta o stiu de la un fotograf profesionist, care zimbea mereu cand aparea cate un nou aparat foto cu mai multi megapixeli, pentru ca intelegea ca nu isi prea au sensul. Si l-am inteles cand am downloadat niste poze superbe ca si calitate de pe site-uri de specialitate foto, si ma asteptam sa aiba rezolutie mare, si in consecinta memorie mare, insa ele erau undeva la 800x600 pixeli! Si asta pentru ca nu doar pixelii fac o fotografie. Poate sunt eu invechit, dar inca umblu cu o camera foto dedicata in rucsacelul meu.
Dar uite ca m-am pornit impotriva tehnologiei avansate, cand de fapt eu o ador, pentru ca ne face viata mai frumoasa atunci cand stim sa o folosim! happy
Daca Oneplus 5 a fost cel mai bun telefon al luni august pe AnTuTu, atunci intr-adevar asta e ceva.
Ramin totusi pe Nokia. Cind mi-am luat primul telefon mai serios, un Nokia 6300 (acum zece ani), a fost dragoste la prima vedere, era proaspat aparut, era reclama la el pe un banner imens, si am zis: "Eu pe asta il vreau!", si mi l-am luat. L-am considerat cel mai frumos telefon dintre toate si chiar era, la capitolul design, era pe primul loc in toate topurile. Si pentru mine conteaza foarte mult designul, mai ales ca cu telefonul ai de-a face foarte mult timp de-a lungul unei zile. LG-ul tot pe acelasi considerent l-am ales. Si Nokia a scos mai multe modele deosebite in acest sens. Acum, daca Nokia 8 abia a aparut, cred ca nu e cazul sa ne pronuntam pana cand nu stim de ce e in stare ca functionalitate, cit despre design, nu numai eu zic ca e superb, mai zice cineva aici la fel. Deci daca ar fi sa aleg intre Oneplus 5 si Nokia 8, asa cum ai cerut in intrebare, eu as merge pe Nokia. Sotia mea a avut un model de Nokia Lumia, pacat ca i s-a dus display-ul cand l-a scapat pe jos, cu Windows ca sistem de operare, si a fost extrem de multumita de el, ea, care e destul de pretentioasa la acest capitol. Dar, desigur, depinde de functiile ce le are telefonul, si de asteptarile celui ce il vrea, si nu e usor sa se ajunga la o compatibilitate in acest sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îţi recomand OnePlus 5, e mai ieftin şi mai performant...Te poţi uita şi pe YouTube să vezi care este mai bun!

| Lioana explică (pentru anonim_4396):

Oneplus 5 e cu mult mai scump. Pretul nu e avantajul lui. Despre alte avantaje sunt curioasa.

| OnePiece a răspuns:

OnePlus 5 pentru ca e mai ieftin si are 8 GB de RAM. Daca vrei ecran mai vibrant ia Nokia 8.

| Lioana explică (pentru OnePiece):

Oneplus 5 nu e mai ieftin. Pe eMag e 2950 lei iar Nokia 8 e 2429 lei.
Ce intelegi prin ecran vibrant? Ai Nokia 8?

| OnePiece a răspuns (pentru Lioana):

OnePlus 5 costa 480 de dolari de pe site-ul oficial. Aia inseamna 1900 de lei.

Nu, nu am Nokia 8, dar l-am vazut in Altex. Arata superb.

| Lioana explică (pentru OnePiece):

Pretul in dolari pentru Oneplus 5 nu ne apare noua, ci pretul in euro mai exact 559 EURO. Nu stiu cum ar putea romanii cumpara la pretul pentru americani. Nici nu pot accesa acea pagina ca ma redirectioneaza pe pagina europeana.
Oricum de pe site-ul oficial produsul nu poate fi comandat pentru ca e "out of stock"