| Andwta a întrebat:

Nu imi functioneaza cartela Orange, probabil de la virusi. Nu stiu ce sa fac ca sa nu pierd definitiv nr. Din cauza carantinei nu pot sa merg la sediu. Ce altceva sa fac?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa mergi la Orange si sa i ti dezactiveze ei casuța sa i ti incarce cartela sau daca constată ei ca este cartela defectă, cere altă cartelă dar cu acelasi numar care il ai pe asta, dar sa stii ca nu e gratis, sa ai bani la tine cel putin 100 lei.

15 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Virusii nu au treaba cu cartela. Probabil e demagnetizata si trebuie schimbata. Ai incarcat recent?

| Andwta explică (pentru Wr3nch):

Nu. Primeam pe site-uri in care ma uit la seriale chestii de genu ca cartela sim va fi deteriorata si nu am bagat de seama.

| mihai69 a răspuns:

Cartelele nu au absolut nicio treabă cu virușii, nici virușii cu cartelele SIM (dacă tu vorbești cumva despre cea de memorie microSD, e altă poveste).
La Orange poți să-ți faci un cont myorange și te descurci online.
Poți de asemenea să testezi SIM-ul în alt telefon (cu siguranță mai e măcar unul la tine în casă). Dacă merge, e clar că problema e din telefon. Dacă are mai puțin de oi ani, îl trimiți la garanție să-l repare; altfel, mai bine îți iei altul nou că nu merită costul reparației pentru un aparat mai vechi de doi ani. Mai pui o sută-două și ai unul nou destul de bun.
==
Editare ulterioară: dacă ți-ai virusat telefonul, rezolvarea e simplă: reset to factory și gata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, cum ai ajuns la concluzia ca nu merge cartela? Poate nu merge telefonul, ai incercat cartela si pe alt telefon? Dacă nu este defectă cartela si este defect cititorul de cartele sim din telefon? Ce marcă de telefon ai?

| mihai69 a răspuns (pentru Andwta):

Alea sunt povești ca să te facă SĂ DESCARCI viruși!
PS cartela SIM NU se demagnetizează - nu e card magnetic, e un modul electronic pur și simplu, fără absolut nimic magnetic în el /ea!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De cît timp nu i ti merge cartela? Te poate suna cineva pe cartelă? Poti suna tu pe cineva? Sau ce simptome are de zici ca nu merge cartela? Poaste este tot telefonul virusat.

| Andwta explică (pentru CristiDinBucuresti):

De pe 20 aprilie. Nu ma poate suna nimeni, intra casuta vocala. Zice ca nu am nici o cartela introdusa in telefon. Cartela am mai schimbat-o o data acum 3 ani

| Andwta explică (pentru mihai69):

Telefonul are 4 ani. Telefonul nou nu mai functioneaza. Am sa fac cum mi-ai zis

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andwta):

Inseamna ca ai activat tu casuța vocală, dar tu poti efectua apeluri de pe cartelă?

| Andwta explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu aminute, dar am sunat la 555 si zice neinregistrat in retea

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă, mult succes, ce varsta ai? Sarut mîna!

Bula
| Bula a răspuns:

Daca se mai vad numerele de pe cartela, primul lucru este sa le copiezi in memoria telefonului!
Dupa ce ai copiat (salvat) numerele, poti cere alta cartela cu acelasi numar de la oricare caserie Orange.
Daca ai schimbat cartela de mai mult de 2 ani, atunci se schimba gratis, altfel te costa intre 5-1ö lei.
Dupa ce ai noua cartela, copiezi numerele pe noua cartela.
Copierile se pot face deodata, la majoritatea telefoanelor.

Daca nu se vad numerele de telefon in agenda, atunci deja le-ai pierdut, trebuie sa le pui inapoi din salvare (in cloud) sau sa le introduci din nou, manual.

| Andwta explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am dat reset la telefon si acum imi functioneaza cartela. 21 de ani

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andwta):

Super, ma bucur ca merge telefonul. Inseamna ca nu era din cauza cartelei? Nu ai fost la Orange? l ai reparat tu?

| Andwta explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu pot sa merg in oras.
Cred ca telefonul era de vina, dupa ce am sters absolut tot din telefon dupa cateva zile si-a revenit cartela